Brakuje pieniędzy na niektóre programy zdrowotne

Autor: Luiza Jakubiak/Rynek Zdrowia • • 13 października 2009 14:20

Od 2010 roku leczenie AMD lucentisem miało być finansowane w ramach programu terapeutycznego (PT). Ostatecznie nie zostało ujęte w planach NFZ na rok przyszły. Powodem jest brak pieniędzy w budżecie płatnika.

Od 1 czerwca 2009 roku na stronie internetowej NFZ widniał projekt terapeutycznego programu zdrowotnego w leczeniu wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD). Jedyną substancją czynną finansowaną w ramach PT miał być zarejestrowany w tym wskazaniu ranibizumab (lucentis).

Zapis był o tyle ważny, że na początku br. nastąpiła korekta dokonana przez NFZ i na listę świadczeń szpitalnych w okulistyce realizowanych w leczeniu AMD został wpisany tylko skład chemiczny leku oraz limit cenowy.

W limicie mieścił się jedynie avastin (bevacizumab), lek zarejestrowany w leczeniu raka jelita grubego, chociaż o podobnej do lucentisu budowie i o „dużo niższej cenie“, na co wskazała w swojej rekomendacji Agencja Oceny Technologii Medycznych, rekomendując jednakże we wrześniu 2008 roku refundację lucentisu, pod warunkiem zapewnienia efektywnego kosztowo sposobu finansowania.

W czerwcu br. informowaliśmy, że firma Novartis zawarła z resortem zdrowia porozumienie, które umożliwia finansowanie w ramach PT leczenia AMD ranibizumabem. Ustalone zostały kryteria kwalifikowania pacjentów do leczenia przez zespół koordynacyjny.

Jednak jak wyjaśnia rzecznik Centrali NFZ, Edyta Grabowska – Woźniak, niski spływ składki (poniżej planu finansowego na 2009 rok) oraz m.in. wzrost wydatków na refundację leków i przejęcie do finansowania części przeszczepów spowodował, że NFZ znalazł się w trudnej sytuacji finansowej.

– Już 7 lipca 2009 roku podczas konferencji prasowej prezes Funduszu Jacek Paszkiewicz zapowiadał, że celem NFZ do końca roku jest utrzymanie dotychczasowego poziomu finansowania lecznictwa szpitalnego i nieobniżanie ceny punktu rozliczeniowego w lecznictwie szpitalnym poniżej poziomu 51 złotych – przypomina Edyta Grabowska. – Jednocześnie zapowiedział, że część projektowanych programów terapeutycznych z użyciem drogich substancji lekowych nie wejdzie w najbliższym czasie do finansowania ze względu na brak środków.  

Jak twierdzi Fundusz, w obecnej sytuacji finansowej za priorytet uznano m.in. onkologię i od 1 września 2009 roku do finansowania przez NFZ wszedł nowy program leczenia raka nerki oraz program w reumatologii: – Dzięki racjonalizacji wydatków na program leczenia biologicznego pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów, możliwe było wprowadzenie nowego programu terapeutycznego leczenia biologicznego dla pacjentów z ZZSK (zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa). ZZSK jest ciężką chorobą, która dotyka młodych ludzi, dlatego program ten również został uznany za priorytetowy – komentuje Edyta Grabowska.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum