Brakuje nowych antybiotyków. Za 30 lat bakterie zabiją więcej ludzi niż nowotwory
Rynek producentów antybiotyków znajduje się w wielkiej zapaści. Najwięksi producenci wycofują się z badań nad opracowywaniem nowych leków do walki z coraz bardziej opornymi na nie bakteriami.

Rynkowy udział małych biotechnologicznych firm specjalizujących się w produkcji antybiotyków spadł mocno w zeszłym roku, ponieważ sprzedaż nowych specyfików była bardzo słaba - podaje Bloomberg. Inwestorzy przekierowali więc swoje środki na inne pola. Tylko 5 z 16 antybiotyków wprowadzonych na rynek w latach 2000-2015 osiągnęła w USA roczną sprzedaż o wartości 100 mln dol. lub więcej.
Dzienny koszt leczenia nowymi antybiotykami nie przekracza zazwyczaj 1 tys. dol. lub 10 tys. dol. za całe leczenie. W przypadku leków przeciwnowotworowych roczny koszt to 100 tys. dol. Firmy stawiają na bardziej opłacalne badania i produkcję. Poza tym lekarze niechętnie stosują nowe specyfiki przeznaczone do walki z bakteriami.
Śmiertelnym zagrożeniem dla ludzi jest nie tylko perspektywa braku antybiotyków, ale też szybki wzrost bardzo niebezpiecznych, opornych na leki szczepów grzybów Candida Auris, które atakują osoby o osłabionym układzie odpornościowym. Ich ekspansja może mieć związek z masowym stosowaniem chemicznych środków grzybobójczych w rolnictwie i produkcji żywności.
Candida Auris występuje zazwyczaj w placówkach służby zdrowia i rozprzestrzenia się poprzez kontakt z zarażonymi pacjentami. Wspomniany szczep bardzo szybko rozprzestrzenił się na cały świat. Bardzo trudno jest zidentyfikować i usunąć grzybiczy patogen, który zabija ponad 50 proc. zarażonych. Tylko w USA odnotowano setki nowych zachorowań w ciągu ostatnich kilku lat, głównie w stanach Nowy Jork, Illinois i New Jersey. Niektóre szczepy są oporne na działanie wszystkich trzech typów leków przeciwgrzybicznych.
Eksperci są zdania, że za 30 lat bakterie zabiją więcej ludzi niż nowotwory.
Czytaj: forsal.pl
Czytaj również: NIK stawia pytanie: antybiotyki i co dalej? Odpowiedź: nadal nie działają
ZOBACZ KOMENTARZE (0)