Braki leków w aptekach. Problemy zwłaszcza z antybiotykami dla dzieci i lekami dla cukrzyków

Autor: oprac. LJ • Źródło: GdziePoLek17 kwietnia 2022 20:05

Jest nowa lista leków, których brakuje w aptekach w kwietniu 2022. Pediatryczne zawiesiny z antybiotykami dla dzieci oraz nowoczesne leki stosowane w cukrzycy to najbardziej deficytowe obecnie obszary związane z brakami na rynku.

Braki leków w aptekach. Problemy zwłaszcza z antybiotykami dla dzieci i lekami dla cukrzyków
Nowa lista leków, których brakuje w aptekach w kwietniu 2022 Fot. AdobeStock
 • Lista leków, których brakuje w aptekach w kwietniu 2022. Czy wojna w Ukrainie i duża liczba uchodźców w Polsce ma wpływ na dostępność do leków w Polsce? Okazuje się, że nie aż tak duży
 • Najnowsze dane dotyczące listy leków, których brakuje w aptekach przedstawił serwis GdziePoLek
 • Na aktualnej liście braków najbardziej krytyczne produkty to zawiesiny pediatryczne z antybiotykami oraz nowoczesne leki wykorzystywane w terapii cukrzycy typu drugiego

W aptekach brakuje leków. Pediatryczne zawiesiny z antybiotykami dla dzieci

Serwis GdziePoLek przygotował kolejne zestawienie brakujących leków, uwzględniając napaść Rosji na Ukrainę i przybycie do Polski ponad dwóch milionów uchodźców. Jaki wpływ miało to na dostępność leków w Polsce?

Jak się okazuje, na razie nie mamy do czynienia z całościowym kryzysem.

- Liczba braków nawet spadła w stosunku do ostatniego, dość wysokiego odczytu. Dostęp do produktów stosowanych przez największe grupy pacjentów, takich jak insuliny, leki przeciwzakrzepowe czy leki dla pacjentów z chorą tarczycą pozostaje zabezpieczony. Na aktualnej liście braków najbardziej krytyczne produkty to nadal zawiesiny pediatryczne z antybiotykami oraz nowoczesne leki wykorzystywane w terapii cukrzycy typu drugiego - informuje GdziePoLek.

Jeśli chodzi o tę pierwszą grupę leków, to aktualnie deficytowych jest co najmniej kilka różnych produktów:

 • Ceclor to antybiotyk z cefaklorem - półsyntetycznym związkiem z grupy cefalosporyn. Lek stosowany jest między innymi w zakażeniach dróg oddechowych, ucha środkowego i zatok, dróg moczowych, skóry i tkanek miękkich. Brakuje dawki 0,375 g/5 ml po 75 ml i 100 ml.
 • Ceroxim również zawiera antybiotyk cefalosporynowy - aksetyl cefuroksymu. Zarejestrowane wskazania dla Ceroximu to zakażenia gardła, zatok, ucha, dróg oddechowych, układu moczowego oraz skóry i tkanek miękkich. Może być również stosowany w leczeniu wczesnej postaci boreliozy - choroby przenoszonej przez kleszcze. Aktualnie są trudności z dostępem do dawki 0,25 g/5 ml w dwóch wielkościach opakowania - po 50 ml i 100 ml.
 • Hiconcil 0,25 g/5 ml 100 ml - proszek do sporządzania zawiesiny doustnej z amoksycyliną z grupy penicylin. Produkt z tą samą substancją czynną i w analogicznej dawce - Ospamox - ma obecnie jedynie 33 proc. aptek zintegrowanych z GdziePoLek, ale wyłącznie w mniejszym opakowaniu po 60 ml. Natomiast dobrze dostępną zawiesinę Amotaks można aktualnie kupić wyłącznie w dawce 0,5 g/5 ml.

W aptekach brakuje nowoczesnych leków przeciwcukrzycowych

Semaglutyd i dulaglutyd to związki stosowane w celu zmniejszenia stężenia glukozy we krwi pacjentów z cukrzycą typu 2. Nie mają dostępnych odpowiedników.

Obecnie brakuje dwóch leków z tymi związkami czynnymi:

 • Ozempic to wstrzykiwacz z semaglutydem, ze wskazaniami w obniżaniu stężenia cukru we krwi. Poza wskazaniami (off-label) bywa też zlecany w celu kontroli masy ciała. Pod koniec marca otrzymaliśmy informację od podmiotu odpowiedzialnego, że "dostępność jest na stałym poziomie, natomiast gwałtownie rośnie popyt". Najbardziej odczuwalne są braki dawki 1 mg, natomiast nasze statystyki pokazują także spadek dostępności dwóch mniejszych dawek - 0,5 mg oraz 0,25 mg.
 • Trulicity to lek z dulaglutydem w dwóch wyższych dawkach - 3 mg i 4,5 mg. Problem z dostępnością zgłaszamy był już na początku lutego. Podmiot odpowiedzialny informował o czasowym niedoborze na terenie zarówno Polski, jak i innych krajów europejskich. Jako przyczynę braków wskazano "znaczący wzrost zapotrzebowania na Trulicity 3,0 mg i 4,5 mg na świecie". Według najnowszych informacji lek powinien się pojawić w aptekach w większych ilościach po 18. kwietnia 2022.

Jakich innych leków brakuje w aptekach?

 • Chlorprothixen Zentiva - to jedyny dostępny obecnie na polskim rynku produkt zawierający chloroprotyksen - neuroleptyk o szerokim spektrum aktywności. Silnie spadła dostępność dawki 15 mg, ale także dawka wyższa - 50 mg - odnotowuje tendencję brakową.
 • Bi-Profenid 150 mg po 20 tabletek - to dosyć popularny lek przeciwbólowy na receptę zawierający 150 mg ketoprofenu w formule tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu. Jedynym zbliżonym do niego składem, dawką i profilem technologicznym jest produkt Ketonal Duo.

Pomimo podobieństwa obu produktów nie można więc wyciągnąć wniosku, że są zamiennikami, gdyż porównanie parametrów farmakokinetycznych wskazuje, że mogą występować niewielkie różnice terapeutyczne w działaniu obu leków.

 • Kornam 5 mg po 30 tabletek - lek z terazosyną stosowaną w terapii nadciśnienia tętniczego oraz łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Zamiennik - lek Hytrin w analogicznej dawce - posiada na stanie jedynie 2proc. aptek zintegrowanych z serwisem.
 • plastry transdermalne Systen Conti stosowane w hormonalnej terapii zastępczej. Na początku stycznia blisko 80 proc. aptek zintegrowanych z GdziePoLek miało na stanie ten produkt, ale pod koniec lutego spadła ona do zera. W połowie marca nieznacznie wzrosła do poziomu około 8 procent. Nie można jednak na tej podstawie wnioskować na temat powrotu leku do aptek. Być może była to tylko niewielka dostawa z zapasów magazynowych. Hurtownie farmaceutyczne z którymi się kontaktowaliśmy nie deklarują nowych dostaw produktu.
 • Medikinet CR 10 mg z metylofenidatem stosowanym w ADHD. Lek standardowo dostępny był w około 13 proc aptek. W drugiej połowie lutego podaż zaczęła spadać i szybko osiągnęła zero. W marcu niemiecki producent preparatu zapowiedział wznowienie realizacji dostaw. Medikinet CR 10 mg faktycznie zaczął pojawiać się na stanie aptek, jednak dostępność to zaledwie 1-3% i wielu pacjentów nie jest w stanie zaopatrzeć się w ten preparat w pobliżu swojego miejsca zamieszkania
 • Concerta - niewielkie dostawy leku do hurtowni farmaceutycznych realizowane są na bieżąco i sugeruje się składanie zapytań w aptekach o możliwość zamówienia leku. Jednak z uwagi na to, iż dostawy są niewielkie, nie przewiduje się znacznej poprawy dostępności tego produktu w aptekach.

Z kolei poprawiła się dostępność do:

 • leków zawierających przeciwzapalny budezonid, takich takich jak BDS N, Benodil, Miflonide Breezhaler czy Nebbud.
 • heparyn drobnocząsteczkowych (Clexane i Fraxiparine).
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum