Ból głowy po szczepionce AstraZeneca. Jak go odróżnić od zakrzepicy?

Autor: LJ • Źródło: Australian Government09 sierpnia 2021 10:55

Bóle głowy związane z zakrzepicą zatok żylnych mózgu po podaniu szczepionki AstraZeneca mogą początkowo reagować na proste środki przeciwbólowe. Co jeśli ból utrzymuje się dłużej?

Ból głowy po szczepionce AstraZeneca może być objawem zakrzepicy Fot. Shutterstock
  • Jednym z działań niepożądanych po preparacie AstraZeneca jest ból głowy
  • Czasem ten ból głowy jest objawem zakrzepicy z zespołem małopłytkowości (TTS)
  • Jak odróżnić go od zwykłego bólu głowy po szczepieniu?

Australijski resort zdrowia zaktualizował informacje dotyczące bólu głowy po podaniu preparatu AstraZeneca przeciwko covid-19.

Ból głowy jest częstym zdarzeniem niepożądanym po podaniu szczepionki firmy AstraZeneca i zwykle ustępuje w ciągu 48 godzin.

Czasem jednak ból głowy jest objawem zakrzepicy z zespołem małopłytkowości (TTS) u osób z możliwą trombozą lub małopłytkowością, występującym w 4-42 dni po podaniu szczepionki AstraZeneca.

Kiedy ból głowy trwa dłużej niż 48 godzin

Bóle głowy związane z rozpoznaniem CVST (zakrzepica zatok żylnych mózgu) opisywano jako rozpoczynające się w dowolnym momencie po podaniu szczepionki firmy AstraZeneca i mogące początkowo reagować na proste środki przeciwbólowe (np. paracetamol lub ibuprofen).

Od zwykłego, spodziewanego bólu głowy różni je to, że utrzymują się dłużej niż 48 godzin lub pojawiają się później niż 48 godzin po szczepieniu, a ich przebieg może mieć pewne nietypowe cechy, takie jak:

- oznaki lub objawy podwyższonego ciśnienia śródczaszkowego (np. ból głowy nasilający się w pozycji leżącej lub połączony z nudnościami i wymiotami)

- deficyt neurologiczny (np. niewyraźne widzenie, dyzartria, zmieniony stan psychiczny lub napady drgawkowe).

Przypadek kliniczny

Podano przykład 56. letniego pacjenta, który 5 dni po otrzymaniu pierwszej dawki preparatu AZ zgłosił się do lekarza rodzinnego z utrzymującym się przez 24 godziny bólem głowy. W przeszłości mężczyzna miał dwustronne bóle głowy napięciowe, ale ten ból głowy jest lewostronny. Nie jest złagodzony przez paracetamol.

Lekarz rodzinny zlecił pilną pełną morfologię krwi i D-dimer. Wyniki są 5 godzin później i pokazują:

- liczba płytek krwi 203 x 109/L

- D-Dimer lekko podwyższony, ale < 5 x ULN.

Te wyniki sugerowały, TTS jest mało prawdopodobne, ale pacjent powinien być nadal monitorowany pod kątem objawów. Jeśli te utrzymają się, należy powtórzyć i badania. Lekarz zalecił pacjentowi, by w przypadku pojawienia się np. trudności w mówieniu, napadów padaczkowych lub niewyraźnego widzenia, wezwał karetkę.

Ból głowy nie ustawał

Następnego dnia pacjent zgłosił się ponownie do lekarza, ponieważ ból głowy znacznie się pogorszył. Na SOR wykonano ponowne badania, które wykazały: 

- płytki krwi 130 x 109/L
- D-dimer > 5 x ULN (oznaczeniu poziomu D-dimerów we krwi, które mają wysoką ujemną wartość predykcyjną dla występowania zakrzepicy)
- fibrynogen łagodnie zmniejszył się.

Rezonans magnetyczny głowy bez kontrastu z kontrastowym wenogramem ujawnił zakrzepicę zatok żylnej mózgu. Pacjentowi podano antykoagulanty. Wynik badania krwi na przeciwciało anty-PF4 jest pozytywny, co potwierdziło rozpoznanie TTS. Chory dobrze zareagował na terapię.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum