Białystok: jest umowa na podanie palivizumabu

Autor: LJ, Gazeta Wyborcza Białystok/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2010 09:59

NFZ podpisuje umowy z wybranymi szpitalami na podawanie wcześniakom palivizumabu, leku chroniącego je przed wirusem RS.

O celowości podawania wcześniakom palivizumabu przekonywała prof. Ewa Helwich, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii.

Taką umowę podpisał już podlaski oddział NFZ z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Białymstoku.

Jak nas informował wcześniej rzecznik NFZ, Andrzej Troszyński, do Centrali Funduszu wpłynął wykaz 33 ośrodków wyłonionych przez zespół ds. profilaktyki paliwizumabem, do podawania wcześniakom tego preparatu w ramach programu zdrowotnego: Profilaktyka zakażeń wirusem RS u dzieci z przewlekłą chorobą płuc (dysplazją oskrzelowo-płucną).

W skład zespołu wchodzą konsultanci wojewódzcy w zakresie neonatologii oraz inni zaproszeni specjaliści w tej dziedzinie. Ich zadaniem było m.in. wyłonienie ośrodków, uprawnionych do podawania leku.

Od początku lutego trwają rokowania NFZ z wybranymi placówkami. Miały zakończyć się przed upływem 10-14 dni.

– Umowa została podpisana na 37 tysięcy złotych – informuje Adam Dębski, rzecznik prasowy podlaskiego NFZ. – To pozwoli na podanie dwóch dawek preparatów dla dziesięciorga dzieci.

Marek Szczepański, kierownik kliniki neonatologii, jest już w miarę spokojny o swoich podopiecznych: – O tej porze można podać tylko dwie dawki leku, więc pieniędzy na to z pewnością wystarczy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum