Białystok: bez wniosków o areszt w sprawie nielegalnego wywozu leków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 maja 2018 12:06

Tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze - dozory policyjne, zakazy opuszczania kraju i od 15 do 100 tys. zł poręczeń majątkowych - zastosowała Prokuratura Okręgowa w Białymstoku wobec siedmiu osób zatrzymanych w związku z tzw. odwróconym łańcuchem dystrybucji leków.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Poinformował o tym rzecznik tej prokuratury Łukasz Janyst. Dodał, że - jak to ujął - "co do zasady" podejrzani nie przyznają się, ale po postawieniu im zarzutów, składali wyjaśnienia.

Jak już informowaliśmy, funkcjonariusze CBA w związku z tą sprawą zatrzymali w poniedziałek (21 maja) siedem osób.

We wtorek, kiedy do późnych godzin nocnych trwały czynności, prokuratura informowała w komunikacie, że chodzi o zarzuty naruszenia zakazu zbywania produktów leczniczych z aptek ogólnodostępnych do hurtowni farmaceutycznych, kierowania i uczestnictwa w zorganizowanej grupie przestępczej, a także poświadczania nieprawdy w dokumentach oraz prania brudnych pieniędzy.

Z ustaleń postępowania wynika, że - jak informuje prokuratura - "zatrzymani, działając w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, wykupili w latach 2017-2018 z ok. sześciu i pół tysiąca aptek ogólnodostępnych leki o wartości ok. 100 mln złotych, które następnie były odsprzedawane poza terytorium RP".

Produkty lecznicze nabywano - jak napisano w komunikacie - na podstawie nierzetelnych zapotrzebowań wystawianych przez uczestniczącego w grupie przestępczej lekarza. Wedle tych dokumentów, miały być one wykorzystywane w działalności kontrolowanej przez tę grupę przychodni.

- W rzeczywistości nie były one przeznaczone dla pacjentów, lecz podlegały przeniesieniu do powiązanej z przychodnią hurtowni farmaceutycznej, za pośrednictwem której dokonywano dalszej ich odsprzedaży poza granice kraju.

Procederem objęte były m.in. leki przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe, w tym takie, których dostępność na terenie Polski była ograniczona - poinformowano w komunikacie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum