Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży: lista na stronach MZ

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2020 12:49

Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę leków refundowanych dla kobiet w ciąży. Od 1 września każda kobieta, która spodziewa się dziecka, będzie miała bezpłatny dostęp do tych preparatów.

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży: lista na stronach MZ
Leki, które znalazły się na liście, będą dla pacjentek bezpłatne Fot. Shutterstock

W ramach wrześniowej listy leków refundowanych Ministerstwo Zdrowia opublikowało pierwszą listę leków, które będą dostępne bezpłatnie dla kobiet w ciąży. W wykazie znalazło się 114 pozycji dostępnych na receptę, najczęściej stosowanych przez ciężarne. Resort zdrowia podkreśla, że lista ta będzie uzupełniana.

Wykaz zapewnia dostęp do bezpłatnych leków dla wszystkich kobiet w ciąży - od momentu stwierdzenia ciąży przez lekarza posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii lub lekarza w trakcie odbywania specjalizacji w tej dziedzinie, lub położną podstawowej opieki zdrowotnej, lub położną wykonującą świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w poradni położniczo-ginekologicznej, jednak nie dłużej niż 15 dni po planowanej dacie porodu.

Receptę na leki refundowane (oznaczone jako leki "C") będzie mógł wystawić lekarz lub położna posiadający kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz inny lekarz - na podstawie zaświadczenia wystawionego przez lekarza lub położną, którzy stwierdzili ciążę.

Lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży: dziennikmz.mz.gov.pl/api/DUM_MZ/2020/60/journal/6266

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum