Bezpieczeństwo lekowe kraju – czego nauczyła nas pandemia

Autor: oprac. PG • Źródło: Materiał partnera06 lipca 2021 07:30

Czas pandemii okazał się szczególnym testem dla postaw i zaangażowania wszystkich podmiotów działających w obszarze ochrony zdrowia. W czasie kryzysu rośnie znaczenie tych leków, które są potrzebne pacjentom w sytuacji zagrożenia życia. Znaczna część substancji czynnych jest produkowana w Azji, więc w pandemii cała branża natychmiast odczuła niedobory.

Znaczna część substancji czynnych jest produkowana w Azji/ Foto: Shutterstock

- Pandemia była dla branży farmaceutycznej trudnym rokiem - i sporo zmieniła w tym, jak funkcjonujemy. W pierwszej fali łańcuch dostaw okazał się niezbyt efektywny, a bezpieczeństwo lekowe kraju stanęło pod znakiem zapytania. Bez wątpienia produkcja substancji czynnych musi być przesunięta bliżej odbiorców europejskich. Przeniesiono ją do Azji z przyczyn ekonomicznych, teraz te czynniki są nadal ważne, ale znacząco rośnie także rola zapewnienia bezpieczeństwa- mówi Maciej Chmielowski, dyrektor zarządzający Fresenius Kabi w Polsce i Krajach Bałtyckich.

Inwestycje w logistykę to inwestycje w bezpieczeństwo

Dzięki stabilnemu łańcuchowi dostaw – łączącemu polską produkcję w Wytwórni w Kutnie z międzynarodowym wsparciem globalnej organizacji, firma Fresenius Kabi Polska mogła aktywnie wspierać naszą służbę zdrowia i szpitale w najtrudniejszych momentach pandemii. Analizując zapotrzebowanie na krytyczne produkty, a także prowadząc odpowiedzialną politykę zabezpieczania rezerw i dopasowania się do wymogów sytuacji, często kosztem partykularnych zysków i utraty szans biznesowych na zwiększenie przychodów – organizacja była w stanie zapewnić dostawy leków kluczowych dla leczenia pacjentów z Covid-19 oraz substancji niezbędnych do długotrwałych terapii np.: pacjentów onkologicznych.

Firma Fresenius Kabi Polska jako jedyna posiada wytwórnię płynów infuzyjnych zlokalizowaną na terenie Polski. Inwestycje prowadzone systematycznie przez ostatnie ponad 20 lat umożliwiły firmie osiągnięcie znaczącego potencjału produkcyjnego. Duża skala produkcji pozwala na optymalizację metod produkcji jak i kosztów, co odgrywa szczególną rolę w zaopatrzeniu szpitali, zwłaszcza w czasie zwiększonego zapotrzebowania na płyny infuzyjne, związanego z pandemią. 

- Z końcem kwietnia 2021 ruszyła także nasza hurtownia farmaceutyczna w gminie Stryków. To kolejny etap działań związanych z konsekwentnym budowaniem bezpieczeństwa lekowego kraju w oparciu o stabilny łańcuch dostaw do polskich szpitali. Własna hurtownia pozwala nam odpowiadać na zgłaszane zapotrzebowania w mniej niż 24 godziny, zgodnie z zasadą: dziś zamówienie, jutro rano dostawa. 50 proc. naszych produktów dostarczamy samodzielnie do szpitali, do tego dochodzą też bezpośrednie wysyłki do pacjentów domowych, do których raz na dwa miesiące idzie paleta leków. Inwestycje logistyczne są więc naturalne – dodaje Maciej Chmielowski. 

Dalszy rozwój 

Po pełnym zaburzeń pandemicznym roku, w którym kolejne fale ograniczały płynność dostaw i przewidywalność zapotrzebowania na poszczególne produkty, w tym – wraz z powrotem do normalnego leczenia szpitalnego – Fresenius Kabi oczekuje wzrostu stabilizacji i przewidywalności.

- Wzrost przychodów w tym roku na pewno będzie dynamiczny. Zakładamy, że potem rynkowa sytuacja się ustabilizuje, COVID ustąpi, a popyt i ceny wrócą do stanu sprzed pandemii, więc dynamika w kolejnych okresach będzie mniejsza - mówi Maciej Chmielowski.

Fresenius Kabi sprzedaje w Polsce trzy grupy produktów - preparaty do żywienia klinicznego, płyny infuzyjne, a także leki dożylne. W tej grupie mieszczą się antybiotyki pozajelitowe, leki do intensywnej terapii, anestetyki i leki onkologiczne.

- Wchodzimy też intensywnie na rynek pozaszpitalny z żywnością specjalnego, medycznego przeznaczenia, głównie dla pacjentów onkologicznych i z chorobami przewlekłymi. Nasza firma wprowadza też na rynek leki biopodobne, np. przeznaczone dla pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi. Wchodzimy też w obszar nefrologii, czyli lek dla pacjentów z przewlekłymi chorobami nerek - wylicza Maciej Chmielowski.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum