×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Będzie refundacja leków dla pacjentów z alergią na jad owadów? Resort zdrowia udzielił odpowiedzi

Autor: oprac. LJ • Źródło: PAPOpublikowano: 29 listopada 2021 07:06Zaktualizowano: 29 listopada 2021 09:23

Minister zdrowia zdecyduje czy będzie refundowana immunoterapia alergenowa typu depot dla pacjentów z alergią na jad owadów błonkoskrzydłych. Zabiega o to m.in. Fundacja Centrum Walki z Alergią.

Będzie refundacja leków dla pacjentów z alergią na jad owadów? Resort zdrowia udzielił odpowiedzi
Ministerstwo zdrowia odpowiedziało w sprawie refundacji immunoterapi alergenowej typu depot (fot. LJ)
 • Fundacja Centrum Walki z Alergią: złotym standardem leczenia pacjentów uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych jest swoiste odczulanie - immunoterapia alergenowa
 • W większości krajów europejskich odczulanie jest prowadzone w warunkach ambulatoryjnych - dodaje Fundacja
 • MZ: uchwała Komisji Ekonomicznej w sprawie refundacji oraz całość dokumentacji zostały przekazane do ministra zdrowia, by wydał pozytywną bądź negatywną decyzję

- Już ponad 1,5 roku, czekamy na decyzję w sprawie objęcia refundacją immunoterapii swoistej jadami owadów pod postacią preparatów typu depot - terapii ratującej życie" - napisali w apelu skierowanym do ministra zdrowia przedstawiciele Fundacji Centrum Walki z Alergią.

Od dwóch lat apelują do MZ o refundację immunoterapii alergenowej ambulatoryjnie. Bezskutecznie

Jak podkreślili, każdy dzień zwłoki powoduje, że pacjenci z alergią na jad owadów błonkoskrzydłych żyją w ciągłym lęku przed użądleniem oraz jego skutkami, wśród których może być utrata życia.

"Z niepokojem obserwujemy brak pozytywnej decyzji pana ministra w sprawie, która ma ogromny wpływ na poprawę jakości życia tej grupy chorych w Polsce" - czytamy w apelu.

Apel: przenieśmy odczulanie ze szpitali do ambulatoriów

Jak przypomnieli autorzy apelu, złotym standardem leczenia pacjentów uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych jest swoiste odczulanie - immunoterapia alergenowa. W naszym kraju model odczulania sprowadza się wyłącznie do leczenia w warunkach szpitalnych, powodując olbrzymie utrudnienia w dostępie do leczenia. Świadczenie to jest prowadzone w 33 szpitalach w Polsce.

Tymczasem, jak zaznaczają przedstawiciele Fundacji Centrum Walki z Alergią, w większości krajów europejskich odczulanie jest prowadzone w warunkach ambulatoryjnych.

W szczególności dotyczy to immunoterapii lekami typu depot (o przedłużonym uwalnianiu alergenu), która jest bezpieczna dla pacjentów.

"O ścieżce i miejscu leczenia w tych krajach decyduje pacjent wraz z lekarzem prowadzącym, a nie administracyjne uwarunkowania dotyczące finansowania placówek ochrony zdrowia, jak to ma miejsce w Polsce" - podkreślają autorzy apelu.

Przedstawiciele Fundacji Centrum Walki z Alergią przypominają, że corocznie w Polsce na jad owadów odczulanych jest tylko ok. 3 tys. pacjentów, podczas gdy mogłoby być kilkukrotnie więcej.

COVID-19 negatywnie wpływa na dostępność do odczulania

Sytuację pacjentów utrudnia pandemia COVID-19. W ocenie autorów apelu, obecnie możliwości odczulania zostały bardzo ograniczone, gdyż wiele szpitali zostało przekształconych na jednoimienne.

Z danych przytoczonych w apelu wynika, że z powodu pandemii ok. 30-40 proc. pacjentów utraciło możliwość odczulania, a ok. 80 proc. pozostałych miało na tyle wydłużoną przerwę między dawkami leku, że trzeba było w istotny sposób modyfikować schemat leczenia.

Ponadto, wielu pacjentów świadomie podjęło decyzję o rezygnacji z odczulania, bojąc się zakażenia COVID-19 w szpitalu.

NFZ za odczulanie jednego pacjenta w szpitalu przez pięć lat płaci około 63 tys. zł, przy czym zasadnicza część to koszt pobytu pacjenta w szpitalu - nie leki. - Gdyby preparaty typu depot zostały objęte refundacją, to koszt immunoterapii w trybie ambulatoryjnym wyniósłby łącznie z lekami około 20 tys. zł - podają wyliczenia przedstawiciele Fundacji Centrum Walki z Alergią.

Teraz o refundacji zdecyduje minister zdrowia

W odpowiedzi na pytanie PAP o to, na jakim etapie znajdują się prace refundacyjne nad immunoterapią alergenową typu depot, Jarosław Rybarczyk z Biura Komunikacji MZ napisał: 

"12 marca 2020 r. do Ministerstwa Zdrowia wpłynęły dwa wnioski o objecie refundacją leków Alutard SQ (wyciągi alergenowe jadów owadów błonoskrzydłych - osy i pszczoły)"

Dotyczyły one objęcia refundacją w ramach listy aptecznej we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach leku.

Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) zarekomendował 27 sierpnia 2020 r. objęcie refundacją produktu leczniczego Alutard SQ, pod warunkiem obniżenia ceny.

- W toku postępowania wniosek został przekazany do negocjacji wnioskodawcy z Komisją Ekonomiczną. Po zakończonych negocjacjach Komisja Ekonomiczna wydała w sprawie negatywną uchwałę - poinformował Rybarczyk.

Jak dodał, uchwała Komisji Ekonomicznej oraz całość dokumentacji zostały przekazane do ministra zdrowia, by wydał pozytywną bądź negatywną decyzję.

- Postępowanie refundacyjne objęcia refundacją leków Alutard SQ jest w toku i ostateczna decyzja w sprawie nie została wydana - podkreślił przedstawiciel Biura Komunikacji MZ.

Eksperci: w Polsce odczulanie na jad owadów prowadzi się w szpitalach, jesteśmy wyjątkiem w Europie

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze