Będzie program leczenia lenalidomidem...

Autor: MZ, LJ/Rynek Zdrowia • • 28 maja 2010 16:20

Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o wprowadzeniu do grupy świadczeń gwarantowanych leczenia chorych z rozpoznaniem szpiczaka mnogiego preparatem revlimid (lenalidomid).

Jak informuje resort zdrowia, „po niezwykle trudnych negocjacjach z producentem leku, udało się wypracować ustalenia, które pozwalają na finansowanie terapii“.

Od 28 maja rozliczanie świadczeń będzie się odbywać w ramach programu zdrowotnego „Chemioterapia niestandardowa“, aż do czasu utworzenia programu terapeutycznego „Leczenie szpiczaka mnogiego – lenalidomidem”, nad którym resort zdrowia rozpoczął prace.

Lek uzyskał pozytywną rekomendację Agencji Oceny Technologii Medycznych do finansowania w ramach terapeutycznego programu zdrowotnego.

Finansowanie dotyczy sytuacji niepowodzenia lub nietolerancji terapii talidomidem z deksametazonem. Warunkiem było jednak obniżenie ceny leku do poziomu terapii innym lekiem w tym wskazaniu (bortezomibem).

Negocjacje cenowe z producentem i ministerstwem zdrowia trwały blisko dwa lata. Przez ten czas lenalidomid był dostępny dla pacjentów w ramach chemioterapii niestandardowej. Korzystało z niej rocznie ok. 50-60 osób. W Polsce na szpiczaka mnogiego choruje ok. 8-10 tys. pacjentów (1,5 -1,8 tys. rocznie to nowe przypadki).

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski poinformował również, że finansowanie leczenia w ramach nowego programu terapeutycznego „Leczenie neowaskularnej wysiękowej postaci plamki żółtej” preparatem lucentis, rozpocznie się po wejściu w życie zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, które zostanie ogłoszone w najbliższych dniach. Terapia preparatem lucentis będzie w całości finansowana ze środków NFZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum