Będzie podatek od firm na niezależne badania leków?

Autor: TVN24, WOK/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2010 19:46

Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić 3-procentowy podatek od wydatków koncernów farmaceutycznych na marketing leków refundowanych.

Pieniądze pochodzące z takiego podatku mają zostać przeznaczone na prowadzenie niezależnych badań klinicznych.

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski wyjaśnia, że skopiowany zostałby w ten sposób pomysł włoski. Rozwiązanie to znane jest we Włoszech jako podatek Garratiniego. Tam producenci leków odprowadzają na rzecz państwa kwotę, która jest równa 5 procentom ich wydatków na marketing. Pieniądze te przeznaczane są na niezależne badania leków.

W Polsce wprowadzono by 3-procentowy podatek od wydatków firm przeznaczanych na marketing. Trafiałby on na specjalny fundusz, z którego byłyby finansowane badania potwierdzające, czy konkretne leki powinny znaleźć się na liście refundacyjnej.

O możliwości wprowadzenia nowego podatku od firm framaceutycznych pisaliśmy już w lipcu ubiegłego roku.

– To bardzo dobre rozwiązanie, gdyż ogranicza agresywny marketing. Firmy wiedzą bowiem, że im więcej wydadzą na marketing, tym wartościowo wyższy zapłacą ów podatek na cele badawcze – mówił Rynkowi Zdrowia dr Krzysztof Łanda, prezes HTA Audit, ekspert w dziedzinie oceny technologii medycznych i były szef departamentu gospodarki lekami NFZ.

– Uważam jednak, że w Polsce środki z takiego podatku powinny być przeznaczone nie tyle na niezależne badania randomizowane, co na poprawienie systemów sprawozdawczości, czyli prowadzenia rejestrów dla leków w ramach programów terapeutycznych, bardzo drogich leków na liście refundacyjnej czy rozliczanych w ramach JGP drogich leków szpitalnych - dodał dr Łanda.

Ministerstwo zapowiada też, że będą stałe, jednolite ceny leków i stałe marże leków refundowanych. Już za kilka dni resort ma przedstawić do konsultacji tzw. ustawę refundacyjną.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum