Będzie odwołanie od decyzji skreślenia iwabradyny z listy refundacyjnej

Autor: AK/Rynek Zdrowia • • 20 listopada 2008 17:03

Firma Servier Polska, producent leku iwabradyna, odwoła się od decyzji Ministerstwa Zdrowia w sprawie skreślenia leku z listy refundacyjnej. Tak wynika z komunikatu dla mediów, przesłanego dziś (20 listopada) przez firmę.

„Znając oparte na dowodach naukowych korzyści dla pacjentów, jakie wynikają ze stosowania tego leku, jesteśmy przekonani, że istnieją podstawy merytoryczne, by był on dostępny dla pacjentów już leczonych jak i tych, którzy w przyszłości będą potrzebować tego innowacyjnego preparatu. Zdecydowaliśmy, więc że będziemy się odwoływać od tej decyzji“ - czytamy w komunikacie.

Firma przypomniała, że decyzja o skreśleniu leku z listy refundacyjnej nie oznacza jeszcze zaprzestania refundacji iwabradyny, lecz stanowi podstawę do aktualizacji listy leków refundowanych. Dlatego do czasu wejścia w życie nowej listy iwabradyna jest nadal lekiem refundowanym.

Servier zaprzecza też, jakoby koszty refundacji iwabradyny były dużym obciążeniem dla budżetu państwa: "Stanowczo stwierdzamy, że w kategorii obciążenia budżetu NFZ, rzeczywiste dane o poziomie refundacji są całkowicie odmienne niż te pojawiające się w informacjach medialnych. Według niezależnego źródła IMS (firma analityczna - red.) koszt dla płatnika publicznego od stycznia do września 2008 to 1,5 mln zł, co stanowi zaledwie 1 % wielkości refundacji leków innowacyjnych i 0,03 % refundacji wszystkich produktów leczniczych w tym roku. Zatem wyliczenie kosztów refundacji iwabradyny przez Ministerstwo Zdrowia uważamy za zawyżone“ - podano w komunikacie.

W związku z rozbieżnymi danymi na temat kosztów refundacji leku, producent wystąpił do MZ z propozycją zagwarantowania określonego poziomu wydatków na lek.

„Firma Servier jest gotowa zagwarantować płatnikowi określony poziom wydatków związanych, z iwabradyną, powyżej którego to producent będzie pokrywał koszty refundacji. Już wcześniej wystąpiliśmy z propozycją porozumienia kwotowego do Ministerstwa Zdrowia, które zagwarantuje pewność budżetową płatnikowi“ - przypomina Servier w komunikacie.

Resort nie odpowiedział jeszcze na propozycję producenta.

Dziś (20 listopada) Ministerstwo Zdrowia podało, że iwabradyna została usunięta z listy leków refundowanych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum