Będzie nowy pełnomocnik rządu. Producenci leków chwalą pomysł

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia19 kwietnia 2022 16:00

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie ustanowienia pełnomocnika rządu do spraw innowacyjności w projektach europejskich. To dobre rozwiązanie i szansa na innowacyjne leki dla Polaków – piszą producenci leków.

Będzie nowy pełnomocnik rządu. Producenci leków chwalą pomysł
"To szansa na nowe, innowacyjne leki dla Polaków". Fot. Adobestock
  • W II kwartale br. ma zostać powołany pełnomocnik ds. innowacyjności w projektach europejskich. 
  • Będzie sekretarzem stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej
  • To oczekiwane przez nas rozwiązanie  - napisali Krajowi Producenci Leków

Będzie wspierać innowacyjność w ramach pieniędzy z UE

Pełnomocnik miałby wspierać innowacyjność w ramach realizacji programów i projektów finansowanych w nowej perspektywie finansowej UE (2021-2027) oraz Krajowego Planu Odbudowy. W zadaniach nowego sekretarza stanu w MFiPR miałyby należeć:

  • analiza obowiązujących przepisów prawa i istniejących rozwiązań w zakresie innowacyjności w ramach realizacji programów, projektów i przedsięwzięć finansowanych z udziałem środków europejskich;
  •  identyfikacja problemów i ryzyk dla innowacyjności w ramach realizacji programów, projektów i przedsięwzięć;
  •  podejmowanie działań mających na celu promowanie innowacyjności oraz rozwijanie współpracy z partnerami społecznymi i gospodarczymi w zakresie upowszechniania innowacyjności.

Pełnomocnik będzie też mógł współpracować z organami jednostek samorządu terytorialnego, państwowymi osobami prawnymi, osobami prawnymi z udziałem Skarbu Państwa oraz organizacjami pozarządowymi.

Będzie mógł również powoływać zespoły eksperckie oraz zlecać przeprowadzanie ekspertyz po uzgodnieniu tego z ministrem właściwym do spraw rozwoju regionalnego

- To szansa na wzmocnienie bezpieczeństwo lekowego Polski, dzięki wsparciu produkcji leków niewytwarzanych dotychczas w kraju, których potrzebują Polacy – napisali na Twitterze Krajowi Producenci Leków.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum