Będzie nowy lek na COVID-19? Unia Europejska podpisała umowę z producentem

Autor: oprac. KM • Źródło: Reuters, Rynek Zdrowia28 lipca 2021 19:00

Unia Europejska podpisała z GlaxoSmithKline umowę na dostawę ok. 220 tys. jednostek sotrovimabu, leku na COVID-19, bazującego na przeciwciałach monoklonalnych.

Nowy lek to kluczowy krok naprzód w leczeniu przypadków COVID-19. Fot. MAXSHOT.PL / Shutterstock.com
  • Koncern farmaceutyczny GlaxoSmithKline ogłosił podpisanie umowy na dostawę znacznej ilości leku na COVID-19
  • Terapia jest oparta na przeciwciałach monoklonalnych
  • Cena sugerowana produktu nie jest jeszcze znana

Lek, który GSK stworzyło we współpracy z amerykańską firmą Vir Biotechnology, może być stosowany w leczeniu pacjentów z grupy wysokiego ryzyka COVID-19, z łagodnymi objawami, którzy nie wymagają tlenoterapii - podała Komisja Europejska. 

Przeciwciała monoklonalne naśladują naturalne przeciwciała, które organizm wytwarza w celu zwalczania infekcji.

Lek od GSK to krok naprzód w terapii COVID-19

GSK nie opracowało autorskiej szczepionki, ale koncentruje się na dostarczaniu tzw. boosterów innym producentom. Firma podjęła także współpracę z Sanofi w celu opracowania szczepionki.

W oświadczeniu wydanym w środę GSK podało, że nowo opracowany lek to "kluczowy krok naprzód w leczeniu przypadków COVID-19" w Europie.

Obecnie lek jest w trakcie opiniowania przez Europejską Agencję Leków. Uzyskał warunkowe zezwolenie w Stanach Zjednoczonych w celu leczenia pacjentów covidowych z przebiegiem choroby łagodnym do umiarkowanego, którzy są w grupie wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19.

Umowa zyskała poparcie ze strony 16 spośród 27 państw UE. Lek będą mogły kupić dopiero po zatwierdzeniu go przez EMA lub przez krajowe organy regulacyjne. Nie ujawniono ceny leku, a rzecznik Komisji odmówił Reutersowi komentarza w tej sprawie.

To kolejny lek na COVID-19. Wcześniej był m.in. remdesiwir

Umowa z GSK jest konsekwencją innej umowy podpisanej przez UE w kwietniu ze szwajcarskim gigantem farmaceutycznym Roche. Umowę podpisano celem zabezpieczenia około 55 tys. dawek potencjalnego leku bazującego na koktajlu przeciwciał monoklonalnych, opracowanego przez Roche we współpracy z amerykańskim producentem leków Regeneron.

Oprócz terapii opartej na przeciwciałach monoklonalnych, jedynym poznanym lekiem na COVID-19 zakupionym przez UE, jest produkt spod znaku koncernu Gilead - przeciwwirusowy lek remdesiwir. W ubiegłym roku UE zarezerwowała pół miliona dawek po warunkowym dopuszczeniu do użycia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum