Będzie nowelizacja e-recepty w zakresie leków przeciwbólowych

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 21 listopada 2019 13:51

E-receptę na silne środki przeciwbólowe będzie można wypisać także słownie. To ważna zmiana, bo lekarze, przyzwyczajeni do takiego wypisywania opioidów, mogliby się mylić, przez co chorzy zostaliby bez leków.

Będzie nowelizacja e-recepty w zakresie leków przeciwbólowych
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- Szykuje się nam circa 95-100 proc. e-recept na środki odurzające i psychotropowe bez możliwości ich realizacji. Wyłącznie do kosza - napisał na Twitterze mgr Marcin Repelewicz, farmaceuta z Wrocławia, członek Naczelnej Rady Aptekarskiej (NRA) - podaje Rzeczpospolita.

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie środków odurzających, środków psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki substancje, która wchodzi w życie 22 listopada 2019 r. zakłada, że ilość substancji na e-recepcie lekarz ma wpisywać liczbowo, a nie słownie. Tymczasem do tej pory na receptach papierowych dawki wypisywano słownie.

Jak tłumaczy mgr Mariusz Politowicz z NRA, chodziło o to, żeby lekarz nie pomylił dawki i zamiast 10 mg morfiny nie wydać pacjentowi 100 mg. Lekarze przyzwyczajeni do takiej formy zapisu mogliby zapominać o konieczności wypisania dawki liczebnikiem, co w efekcie skutkowałoby źle wypisaną receptą. Takiej recepty nie może zrealizować farmaceuta.

Wiceminister zdrowia odpowiedzialny za cyfryzację, Janusz Cieszyński w odpowiedzi na uwagi zamieszczone, na Twitterze napisał, że przed sobotą rozporządzenie zostanie znowelizowane tak, by lekarze mogli wypisywać dawkę na e-receptach także słownie.

Więcej: rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum