Będą większe dostawy leku Cerezyme

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 08 października 2010 18:49

W piątek (8 października) odbyło się w Ministerstwie Zdrowia spotkanie w związku z ograniczoną dostępnością leku Cerezyme, podawanego w ramach terapeutycznego programu zdrowotnego "Leczenie choroby Gauchera".

Będą większe dostawy leku Cerezyme
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele resortu zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Zespołu Koordynującego ds. Chorób Ultrarzadkich i świadczeniodawców (Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie).

W trakcie spotkania resort zdrowia przedstawił informację uzyskaną od firmy Genzyme, producenta leku Cerezyme, w której zarząd firmy zadeklarował, że rynek polski został potraktowany jako „globalny priorytet" w dostępności do leku, i że w najbliższym czasie zapewni zwiększone dostawy preparatu do Polski.

Dotychczasowa ograniczona dostępność leku wynikała z problemów, jakie miał producent z utrzymaniem jakości leku. Ta nadzwyczajna sytuacja zmusiła wszystkie państwa na świecie do leczenia pacjentów preparatem Cerezyme w zmniejszonych dawkach.

Tematem spotkania były też wystąpienia oddziałów NFZ do świadczeniodawców realizujących program zdrowotny „Leczenie choroby Gauchera". Przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia wyjaśnili, że wspomniane pisma to standardowa korespondencja, która ma celu wyjaśnienie rozbieżności w rozliczeniu programu zdrowotnego. Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem rozwiązania prawnego, które zagwarantuje świadczeniodawcom zwrot kosztów za dotychczasowe leczenie na zasadach innych niż zapisane w programie terapeutycznym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum