Będą tabletki na COVID-19. MSD bezpłatnie podzieli się licencją

Autor: PAP • Źródło: PAP28 października 2021 14:40

MSD podpisał porozumienie z organizacją Medicines Patent Pool. Na mocy dokumentu licencja na produkcję leku na COVID-19 zostanie udostępniona innym firmom farmaceutycznym.

MSD. fot. Shutterstock.com
  • Koncern farmaceutyczny MSD podpisał porozumienie ze wspieraną przez ONZ organizacją Medicines Patent Pool (MPP)
  • Na mocy tego porozumienia licencja na wytwarzanie molnupiraviru, doustnego leku przeciwko Covid-19, zostanie udostępniona innym producentom
  • Informację podał w środę "Washington Post"

MSD nie będzie żądał opłat za korzystanie z licencji na lek

Firma zgodziła się na udostępnienie licencji MPP, które będzie następnie wydawać podlicencje producentom mającym ułatwić dostęp do leku pacjentom z ponad 100 państw o niskich lub średnich dochodach.

Tak długo, jak choroba Covid-19 będzie przez Światową Organizację Zdrowia określana zagrożeniem zdrowia publicznego, MSD nie będzie domagał się należności licencyjnych wynikających z zawartej umowy - podał amerykański dziennik, powołując się na oświadczenie koncernu.

Molnupravir. Drogi lek, który chroni przed transmisją

Molnupiravir, doustny lek przeciwko Covid-19, można podawać pacjentom w domu, w przeciwieństwie do przeciwwirusowych terapii remdesiwirem i przeciwciałami monoklonalnymi firmy Gilead Sciences Inc., które są podawane we wlewie dożylnym, zwykle w szpitalu lub klinice. Leczenie pacjentów w domu pozwala uniknąć ryzyka przeniesienia wirusa na personel medyczny i innych pacjentów.

Według dziennika "New York Times" rząd USA płaci około 700 dolarów za terapię molnupiravirem. Zdaniem Brooka Bakera, profesora prawa z Northeastern University, w związku ze wzrostem konkurencyjności wśród producentów, cena kuracji może spaść nawet poniżej 10 dolarów.

Tabletki nie zostały jednak jeszcze zatwierdzone przez amerykańskie czy europejskie agencje regulacyjne. Firma MSD złożyła w tym miesiącu wniosek do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków o zezwolenie na zastosowanie leku w sytuacjach awaryjnych, Europejska Agencja Leków natomiast rozpoczęła niedawno ocenę preparatu.

Umowa ograniczy sprzedaż leków niektórym krajom

Brook Baker zwrócił również uwagę na postanowienia licencji, które mogą ograniczyć sprzedaż leków poza określone umową kraje. Brazylia, Rosja czy Turcja - kraje o wyższym średnim dochodzie, które mocno ucierpiały przez pandemię - nie byłyby w stanie kupić leków produkowanych na podstawie zaproponowanej licencji - przekazał "Washington Post".

Paul Schaper, dyrektor ds. globalnej publicznej polityki farmaceutycznej MSD, powiedział, że podczas decydowania o włączeniu do programu poszczególnych krajów, pod uwagę wzięto wiele czynników. Te, które wykluczono, są jego zdaniem "lepiej predestynowane do tego, żeby zadbać o swój system opieki zdrowotnej".

Zobacz też: Są wytyczne MZ ws. trzeciej dawki. 2 listopada ruszą skierowania dla wszystkich 

Koronawirus "zmienił" taktykę. "Po pięciu dniach następuje załamanie"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum