Barcelona: kilka nowości z zakresu farmakoterapii cukrzycy

Autor: Luiza Jakubiak/ Rynek Zdrowia • • 18 października 2019 08:39

Na tym kongresie nie ma raczej doniesień o wielkich przełomowych terapiach. Ale pojawiło się kilka ciekawych informacji - komentuje prof. Grzegorz Dzida doniesienia w obszaru farmakologii ogłoszone podczas 55 Zjazdu Naukowego Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD) w Barcelonie (16–20 września 2019 r.).

Barcelona: kilka nowości z zakresu farmakoterapii cukrzycy
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- Nowinką na tym kongresie jest profilaktyka cukrzycy typu 1. Wykazano jej skuteczność poprzez podawanie przeciwciał przeciwko pewnym limfocytom niszczącym komórki beta produkującym insulinę. Taka interwencja zapobiega wystąpieniu cukrzycy u najbliższych krewnych chorego z cukrzycą. Jeśli zatem chory ma rodzeństwo zagrożone cukrzycą i zaingerujemy w ten sposób, wytwarzając u nich tolerancję immunologiczną, możemy zapobiec cukrzycy. To ogromny skok do przodu - opisał prof. Dzida, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Leki hybrydowe i doustne leki peptydowe
Po drugie - przedstawiono nową grupę leków działającą na mitochondria, które regulują metabolizm komórki - „podkręcają” ją tak, żeby „zjadła” więcej glukozy i mocniej przekształcała ją w energię, a nie w ciepło.

Profesor mówił też o doniesieniach dotyczących połączonej modulacji receptorów hormonów peptydowych, które niosą wiele korzyści jednocześnie: poprawę tolerancji glukozy, zmniejszanie poziomu hemoglobiny glikowanej i spadek wagi.

- Multi-tabletki, czyli tzw. leki hybrydowe to bardzo ciekawy kierunek rozwojowy. Do tej pory, jeśli mówimy o inkretynach, to głównie o GLP-1, zapominając, że inkretyną jest też GIP. Dlatego taki lek hybrydowy łączący analog GLP-1 i GIP ma o wiele silniejsze działanie, szczególnie ukierunkowane na walkę z otyłością. Tak samo jak leki podwójne: glukagon i GLP-1. Te leki są już w fazie zaawansowanych badań klinicznych i budzą pewne nadzieje.

Inne doniesienia mówią o potrójnym łączeniu peptydów – w badaniach jest lek działający na receptor GLP-1, GIP i receptor glukagonu.

Kolejny przełom - po raz pierwszy przedstawiono lek o charakterze peptydowym, w postaci tabletek, podawany doustnie. - Przełomem jest to, że lek białkowy może być podawany doustnie. Normalnie byłby strawiony w żołądku. Tymczasem omawiany semaglutyd zawiera substancję, która chroni cząsteczkę aktywną przed „zżarciem” przez kwas solny w żołądku - opowiadał prof. Dzida.

Modyfikacje strukturalne
Wspomniany semaglutyd, to obok wcześniejszego liraglutydu, długo działający analog GLP-1, który w znacznym stopniu przyczynił się do zarządzania cukrzycą typu 2 pod względem poprawy kontroli glikemii, masy ciała, ciśnienia krwi, gospodarki lipidowej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum