Barbara Misiewicz-Jagielak: trudno mówić o bezpieczeństwie lekowym w Polsce

Autor: WOK • • 23 czerwca 2020 13:12

- Nie możemy powiedzieć, że w Polsce mamy zapewnione bezpieczeństwo lekowe, jeśli większość czynnych substancji jest wytwarzana w Chinach i innych krajach azjatyckich - mówi w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Barbara Misiewicz-Jagielak, wiceprezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Barbara Misiewicz-Jagielak: trudno mówić o bezpieczeństwie lekowym w Polsce
Barbara Misiewicz-Jagielak w rozmowie z Rynkiem Zdrowial; FOT. PTWP

Prezes Barbara Misiewicz-Jagielak przypomina, że w czasie pandemii koronawirusa okazało się, że część dostaw API (ang. Active Pharmaceutical Ingredien - substancje czynne leków) z Indii do Polski została wstrzymana.

- Udało nam się pokonać ten kryzys, ponieważ krajowi producenci leków „stawali na głowie”, przeczesując różne rynki, także w Europie, aby jakoś te aktywne substancje zdobyć. Dlatego w tym bardzo trudnym dla wszystkich okresie nie odczuliśmy w Polsce braku leków - zaznacza.

- Obecnie kraje Unii Europejskiej doskonale zdają już sobie sprawę, że wyprowadzając kiedyś produkcję substancji czynnych do Azji, doprowadziły dziś od bardzo niebezpiecznej sytuacji. Dlatego są teraz wdrażane specjalne programy unijne, aby wytwarzanie substancji czynnych powróciło do Europy, w celu uniezależnienia się od państw azjatyckich - tłumaczy Barbara Misiewicz-Jagielak.

I dodaje: - Mam nadzieję, że inne kraje UE nie okażą się pod tym względem szybsze od Polski i nie uprzedzą nas w ściągnięciu do siebie produkcji API.

- Epidemia COVID-19 dowiodła bowiem, że nie możemy do końca zakładać, że inne państwa europejskie zawsze będą nam pomagać. Nawet, jeśli zechcą wesprzeć Polskę np. w dostawach substancji substancji niezbędnych do producji leków, to w pierwszej kolejności zadbają o własne rynki i swoich obywateli, a nam, co najwyżej, dostarczą ewentualne nadwyżki API - mówi wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

- Dlatego tak bardzo potrzebujemy strategii państwa dotyczącej, między innymi stwarzania korzystnych warunków dla rozwoju przemysłu farmaceutycznego w Polsce - podsumowuje Barbara Misiewicz-Jagielak.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum