Badanie: co sądzimy o jakości polskich leków i znaczeniu ich produkcji dla kraju

Autor: PZPPF/Rynek Zdrowia • • 06 czerwca 2019 13:38

Badanie opinii publicznej wykonane w kwietniu br. na zlecenie Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego pokazało, że Polacy mają zaufanie do produkowanych w kraju leków i chcą się nimi leczyć. Prawie połowa, jeśli ma do wyboru tańszy lek sprowadzony z Azji, wybierze nieco droższy krajowy.

Badanie: co sądzimy o jakości polskich leków i znaczeniu ich produkcji dla kraju
Już prawie połowa badanych, jeśli ma do wyboru tańszy lek sprowadzony z Azji, wybierze nieco droższy, ale krajowy. Fot. PTWP

2/3 ankietowanych objętych badaniem* uważa, że produkcja leków w Polsce jest gwarancją tego, iż nie zabraknie ich w aptekach. 64 proc. twierdzi, że czułoby się bezpieczniej, gdyby większość leków dostępnych w aptekach była produkowana w Polsce. 85 proc. badanych uważa, że rząd powinien wspierać rozwój przemysłu farmaceutycznego, bo produkcja leków w kraju jest gwarancją bezpieczeństwa zdrowotnego.

- Inwestowanie w krajowy przemysł farmaceutyczny to ważny element nie tylko naukowego, ale i gospodarczego rozwoju naszego kraju. To współczesny patriotyzm - mówi kardiochirurg, były minister zdrowia, wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Marian Zembala, cytowany w komunikacie prasowym przekazanym przez Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

 Jak uważa przedstawiciel organizacji pacjenckich Szymon Chrostowski, przewodniczący Polskiej Grupy Sterującej All.Can, braki leku w aptekach niszczą poczucie bezpieczeństwa pacjentów.

- Chory nie może martwić się, czy potrzebny lek będzie dostępny. Taki strach dewastuje psychikę i pogarsza stan zdrowia. Obowiązkiem resortu zdrowia jest więc zapewnienie Polakom dostępu do leków i zagwarantowanie ciągłości ich dostaw. Mając własny przemysł farmaceutyczny, dla którego polski rynek jest priorytetowy, rząd powinien wspierać jego rozwój - podkreśla Szymon Chrostowski.

Zdaniem Katarzyny Dubno, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF), wyniki badania, to jasny sygnał dla rządzących, że powinni wspierać rozwój przemysłu farmaceutycznego. - Bezpieczeństwo lekowe może być zagwarantowane poprzez produkcję w kraju, bo lokalny rynek zawsze będzie priorytetowy dla krajowych firm. Dlatego zabiegamy o instrumenty wspierające rozwój krajowych producentów leków - mówi Katarzyna Dubno.

Z badania wynika, że coraz lepiej oceniamy jakość leków produkowanych w Polsce. 60 proc. badanych uważa, że jest ona wysoka. To wzrost o 15 pkt. proc. w porównaniu z 2013 r.

- Polacy to w dużej mierze świadomi konsumenci, którzy dokonują odpowiedzialnych wyborów. Przy wyborze między takimi samymi lekami wyprodukowanymi w Polsce a za granicą, częściej sięgają po lek rodzimego pochodzenia. Kupują je z przekonaniem, że za lokalną produkcją stoi dobra jakość. Równie ważne jest to, że dzięki takim zakupom mają wpływ na polską gospodarkę, a także rynek pracy - tłumaczy Krzysztof Martyniak z Instytutu Socjologii UW.

Polacy są zdania, że rozwój przemysłu farmaceutycznego pozytywnie wpływa pozytywnie na polską gospodarkę. Około 80 proc. uważa, że wiąże się z tworzeniem nowych miejsc pracy, postępem medycyny i innych dziedzin nauki, a także wzrostem PKB i dochodami państwa.

- Zaczynamy coraz mocniej dostrzegać rolę rodzimych przedsiębiorców, a także korzyści, jakie przynosi polskiej gospodarce ta branża. Dlatego wydając publiczne pieniądze ze składek obywateli na refundację leków powinniśmy preferować krajowych wytwórców - wskazuje Krzysztof Kopeć, prezes PZPPF.

*Badanie ankietowe zostało przeprowadzone przez Civitta, w marcu 2019 r. na próbie losowej reprezentatywnej dla dorosłych mieszkańców Polski, objęło 1000 osób.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum