Badania przedkliniczne w Polsce: od nauki do komercjalizacji

Autor: Milena Motyl/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2019 08:03

Akademia Efektywnych Badań Przedklinicznych PACTT-Pfizer to odpowiedź na zdiagnozowane wyzwania. Naukowcy i innowatorzy oczekują konkretnej wiedzy w obszarze przewidywania, projektowania badań klinicznych i ich późniejszej komercjalizacji - powiedział dr Roland Kozłowski, przewodniczący Rady Naukowej Akademii PACTT-Pfizer.

Badania przedkliniczne w Polsce: od nauki do komercjalizacji
Panel podczas inauguracji Akademii Efektywnych Badań Przedklinicznych PACTT-Pfizer; FOT. PTWP

W piątek, 22 listopada br. w Auli Centrum nowych technologii Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się inauguracja Akademii Efektywnych Badań Przedklinicznych PACTT-Pfizer - pionierskiego programu Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii.

Akademia PACTT-Pfizer to interdyscyplinarny projekt edukacyjny, który ma na celu wsparcie rozwoju innowacyjności polskiej nauki. Jest odpowiedzią na potrzebę wsparcia i doskonalenia polskiej nauki w realizacji badań przedklinicznych.

Od 23 listopada podczas cyklicznych zjazdów, 25 uczestników Akademii pod okiem polskich i zagranicznych ekspertów reprezentujących instytucje, środowisko naukowe oraz biznesowe, wzmocni swoje kompetencje w zakresie planowania, projektowania i realizacji badań przedklinicznych – tak, aby w przyszłości ich efekty mogły służyć pacjentom, poprawiając jakość i długość ich życia.

Projekt realizowany jest pod patronatem honorowym Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Patronat nad Akademią objęły: Agencja Badań Medycznych i Narodowy Instytut Leków. Partnerami inicjatywy są: Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Warszawski oraz Pfizer Polska.

Akademię zainaugurowała debata ekspercka poświęcona rozwiązaniom wspierającym naukowców w procesie powstawania i udostępniania innowacji w medycynie.

Mały krok ku zwiększaniu potencjału polskiej nauki
Średnio tylko jedna na 8 tysięcy badanych cząsteczek daje szansę na stworzenie nowego leku. Jego wejście na rynek poprzedza zazwyczaj kilkanaście lat prac badawczo-rozwojowych. Wczesne etapy badań - badania przedkliniczne i pierwsza faza badań klinicznych – stanowią istotną część procesu rozwoju i wprowadzenia na rynek nowych technologii medycznych. Już tu potrzebna jest więc pomoc naukowcom, aby ich wieloletnie prace ujrzały światło dzienne.

- Jak wspierać naukowców w tym procesie? Przede wszystkim warto przesuwać środek ciężkości, tak by badania były planowane i prowadzone pod kątem wypracowania wartości utylitarnych i przyszłej komercjalizacji. Przewidywanie, projektowanie badań przedklinicznych oraz aktualna wiedza dotycząca regulacji i międzynarodowych przepisów mają istotne znaczenie dla powodzenia tego procesu. Ogromne zainteresowanie udziałem w Akademii Efektywnych Badań Przedklinicznych PACTT - Pfizer i ponad 140 zgłoszeń do projektu dowodzi, że doskonalenie i pogłębianie wiedzy w tym obszarze jest potrzebne, a chęć uczestników, by czerpać z doświadczenia ekspertów ogromna - wyjaśnił dr Robert Dwiliński, prezes Fundacji PACTT, dyrektor Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum