Badania nad terapią przeciw WZW typu C

Autor: LJ/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2009 12:51

Podczas 44 spotkania Europejskiego Towarzystwa Hepatologicznego w Kopenhadze (22-26 kwietnia) zaprezentowano nowe dane o eksperymentalnych lekach przeciw HCV firmy Tibotec, która wraz z Vertex Pharmaceuticals, prowadzi badania nad inhibitorem proteazy (PI), który ma być nową, ukierunkowaną terapią przeciw WZW typu C.

W badaniach uczestniczą pacjenci z wirusem HCV genotypu 1, u których leczenie standardowe nie powiodło się oraz pacjenci po raz pierwszy poddający się leczeniu.

Tibotec współpracuje także z firmą Medvir nad opracowaniem PI drugiej generacji do walki z wirusem HCV.

Szacuje się, że na świecie jest prawie 170 mln ludzi chorych na WZW typu C i co roku przybywa od 3 do 4 mln nowych zarażonych. Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest poważnym zagrożeniem dla pacjentów i społeczeństwa.

Ta przewlekła choroba rozprzestrzeniająca się poprzez kontakt z krwią powoduje uszkodzenie wątroby, może także doprowadzić do raka wątroby i innych poważnych, a nawet śmiertelnych chorób tego narządu. HCV jest również jedną z głównych przyczyn transplantacji w Europie.

Standardowe, dostępne leczenie dla pacjentów zakażonych wirusem, z użyciem pegylowanego interferonu w połączeniu z ribaviriną, powoduje poważne działania niepożądane i jest skuteczne jedynie w 40-50 proc. u pacjentów z genotypem 1 wirusa.

Opracowanie nowych, a w szczególności bezpośrednich środków przeciwwirusowych, z różnymi sposobami działania, pozwoli pacjentom z HCV podjąć znacznie skuteczniejsze leczenie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum