Badania: leki przeciwbólowe dostępne bez recepty wpływają na psychikę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2018 10:47

Dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen i paracetamol mają wpływ na przetwarzanie informacji, intensywność odczuwania i poziom emocji - informuje pismo „Policy Insights from the Behavioral and Brain Sciences”.

Fot. archiwum

Badania przeglądowe przeprowadzone przez zespół prof. Kyle'a Ratnera z University of California w Santa Barbara objęły wiele wcześniejszych prac, dotyczących leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Jak się okazało, leki te mogą wpływać na różne aspekty działania ludzkiego umysłu.

I tak wrażliwość na bolesne emocjonalnie doznania była mniejsza u kobiet, którym podano ibuprofen niż w przypadku kontrolnej grupy otrzymującej placebo (chodziło o wykluczenie z gry lub opisywanie tego, jak zostały zdradzone). Co ciekawe, w przypadku mężczyzn reakcja była odwrotna.

Pod wpływem acetaminofenu (paracetamolu) uczestnicy eksperymentów wykazywali mniejszą empatię niż grupa przyjmująca placebo wobec osób opisywanych w przedstawionym im tekście, doświadczających fizycznego lub emocjonalnego bólu. Słabiej także reagowali na zdjęcia o przyjemnej bądź nieprzyjemnej treści.

Acetaminofen pogarszał również przetwarzanie informacji - pod jego wpływem popełniano więcej błędów w grze, w której trzeba było wykonywać zadania - lub ich nie wykonywać.

Również gdy uczestnicy eksperymentów mieli wyznaczyć cenę, za którą sprzedaliby swoją własność, pod wpływem paracetamolu zadowalali się mniejszą sumą.

Autorzy uznają wyniki z alarmujące. Osoba, która kupuje lek przeciwbólowy bez recepty liczy na to, że złagodzi on ból. Nie spodziewa się wpływu na swoje procesy myślowe czy emocje.

Choć efekt łagodzenia emocji bywa w niektórych sytuacjach korzystny, działanie leków na osoby w depresji czy mające trudności z odczuwaniem przyjemności oraz ewentualne interakcje z innymi lekami wymagają dalszych badań.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum