Badania: lek skuteczny w leczeniu białaczki pomaga też w chorobie Parkinsona

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 19 października 2015 08:49

W Chicago na konferencji Neuroscientist 2015, która odbyła się 17-18 października ogłoszono wyniki spektakularnych badań. Lek stosowany w leczeniu białaczki, nilotinib, pomaga chorym w zaawansowanym stadium choroby Parkinsona - informuje tygodnik New Scientist.

Badania: lek skuteczny w leczeniu białaczki pomaga też w chorobie Parkinsona
FOT. Fotolia

Charbel Moussa z Georgetown University Medical Center w Waszyngtonie, który prowadził badania kliniczne tłumaczy, że po podaniu leku naukowcy widzieli, jak pacjenci w krańcowych stadiach choroby powracają do życia.

Lek prawdopodobnie działa, usprawniając naturalny mechanizm oczyszczania się mózgu ze szkodliwych złogów. To one są obwiniane za obumieranie neuronów w mózgu chorych osób.

Nilotinib wykryto w płynie mózgowo-rdzeniowym pacjentów, co oznacza, że przenika przez barierę krew - mózg. Badacze odkryli też, że u chorych po leczeniu obniżył się poziom szkodliwych białek: białka tau, beta-amyloidu i alfa-synukleiny, które uważane są za przyczynę choroby.

Niestety, efekt nie jest trwały. Po zakończeniu badań klinicznych i odstawieniu leku stan wszystkich pacjentów się pogorszył. Wielu z nich starało się zakupić lek samodzielnie, ale jest niezwykle drogi. Miesięczna kuracja kosztuje aż 10 tys. dolarów.

Prowadzący badania kliniczne negocjują teraz z producentem leku, aby udostępnił go za niższą cenę pacjentom, u których był testowany. Negocjacje trwają już trzeci miesiąc, badacze mają nadzieję uzyskać odpowiedź wkrótce.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum