BCC ws. projektu nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne

Autor: BCC/ Rynek Zdrowia • • 09 grudnia 2014 12:15

Nadmierna restrykcyjność przepisów skazuje przedsiębiorców z branży farmaceutycznej na niekonkurencyjność i ogranicza dostęp pacjentów do leków - uważają przedstawiciele Konwentu BCC.

BCC ws. projektu nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne
Fot. Fotolia

Dodają: - Dostęp do refundowanych produktów leczniczych powinien zostać zagwarantowany wszystkim podmiotom posiadającym wymagane prawem licencje i zezwolenia.

Zdaniem organizacji, procedowane obecnie w Parlamencie zmiany w ustawie Prawo farmaceutyczne budzą ogromne kontrowersje w zakresie zgodności z prawem konkurencji i ustawą o swobodzie działalności gospodarczej.

"Poprzez utrzymanie możliwości selektywnej dystrybucji produktów leczniczych, osłabiają konkurencyjność przedsiębiorstw działających na rynku dystrybucji hurtowej i aptecznej oraz pogarszają dostęp pacjentów do leków. To szkodliwe stanowisko, z którym przedstawiciele przedsiębiorców nie mogą się zgodzić" - informują w komunikacie.

"Procedowany projekt sankcjonuje dystrybucję selektywną na rynku hurtowym i aptecznym. Producenci leków, podpisując umowy dystrybucyjne z wybranymi hurtowniami farmaceutycznymi, docierają do wybranych aptek, utrudniając dostęp pacjentów do niektórych leków. Ograniczenie liczby odbiorców hurtowych i aptecznych oraz wprowadzanie przez producentów limitów dostaw leków do aptek i hurtowni powoduje, że nie są one konkurencyjne w stosunku do hurtowni związanych z producentami i aptek z nimi współpracujących" - ocenia BCC.

Zdaniem Konwentu BCC, projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne pogłębi niekonkurencyjne praktyki na rynku farmaceutycznym i osłabi pozycję polskich przedsiębiorców - średnich i małych hurtowni farmaceutycznych oraz aptek indywidualnych, a tym samym doprowadzi do pogłębienia zjawiska niedoborów produktów leczniczych na polskim rynku.

Konwent BCC podaje pod rozwagę rządu oraz Komisji Zdrowia przygotowanie kompleksowych rozwiązań w zakresie zagwarantowania pacjentom dostępu do leków 
oraz stworzenia przedsiębiorcom możliwości konkurowania na rynku farmaceutycznym na równych zasadach. Organizacja rynku farmaceutycznego wymaga regulacji, które zagwarantują równy dostęp do leków refundowanych wszystkim podmiotom posiadającym stosowne licencje i zezwolenia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum