BCC pisze do prezydenta ws. ustawy refundacyjnej

Autor: RR, BCC/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2011 15:24

Business Centre Club zwrócił się do prezydenta RP z prośbą o skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego przyjętej przez Sejm ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

BCC pisze do prezydenta ws. ustawy refundacyjnej

W ocenie BCC zgodność tej ustawy z prawem Unii Europejskiej, a przede wszystkim z Konstytucją RP, budzi liczne wątpliwości.

– Zgłaszaliśmy je wielokrotnie na każdym z dotychczasowych etapów prac legislacyjnych. Naszym zdaniem zawarte w ustawie rozwiązania prawne w wielu przypadkach drastycznie ingerują w konstytucyjne zasady wolności gospodarczej. Nie spełniają także istotnego wymogu dobrego prawa: maksimum celów gospodarczych, środowiskowych i społecznych, przy możliwym minimum obciążenia podmiotów gospodarczych i obywateli – uważa Zenon Wasilewski, ekspert ds. prawa farmaceutycznego.

Ponadto BCC jest zdania, że ustawa zawiera przepisy pozwalające na nadmierną i nieproporcjonalną ingerencję państwa na rynku leków. Narusza ona również prawa i wolności konstytucyjne obywateli.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum