×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Awaryjne dopuszczenie leku na COVID-19 w USA? Wniosek złożył gigant farmaceutyczny

Autorzy: PAP; oprac. KM • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia12 października 2021 11:41Aktualizacja: 13 października 2021 15:47

Firma Merck (w Europie - MSD) wystąpiła do FDA o zezwolenie na awaryjne stosowanie molnupiraviru w leczeniu COVID-19.

Awaryjne dopuszczenie leku na COVID-19 w USA? Wniosek złożył gigant farmaceutyczny
Merck, fot. Sundry Photography / Shutterstock.com
  • Firma Merck (w Europie MSD) oraz partner firmy Ridgeback Biotherapeutics LP wystąpili o zezwolenie na awaryjne użycie molnupiraviru w USA
  • Tym samym preparat ten ma większą szansę być pierwszym doustnym lekiem przeciwwirusowym na Covid-19
  • Informację podała w poniedziałek agencja Bloomberg

Do Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) złożono wniosek o dopuszczenie molnupiraviru w leczeniu łagodnego lub umiarkowanego przebiegu choroby Covid-19 u dorosłych, którzy narażeni są na rozwój choroby mogący skutkować koniecznością hospitalizacji - poinformowały firmy w oświadczeniu.

W nadchodzących miesiącach oczekuje się zgłoszeń do organów regulacyjnych na całym świecie po tym, jak śródokresowa analiza danych z badań klinicznych wykazała, że lek zmniejsza ryzyko hospitalizacji pacjentów o połowę - wskazał Bloomberg.

Dyrektor Merck: trzeba działać szybko, tego wymaga sytuacja

- Wyjątkowa skala pandemii wymaga działania z bezprecedensową szybkością i to właśnie robimy, składając wniosek o autoryzację leku przez FDA w ciągu 10 dni od otrzymania wyników badań - wskazał Robert M. Davis, dyrektor wykonawczy i prezydent przedsiębiorstwa farmaceutycznego w USA, firmy Merck.

Molnupiravir można podawać pacjentom w domu, w przeciwieństwie do przeciwwirusowych terapii remdesiwirem i przeciwciałami monoklonalnymi firmy Gilead Sciences Inc., które są podawane we wlewie dożylnym, zwykle w szpitalu lub klinice. Leczenie pacjentów w domu pozwala uniknąć ryzyka przeniesienia wirusa na personel medyczny i innych pacjentów.

Molnupiravir. Bezpieczny i niedrogi

Pięciodniowa kuracja molnupiravirem miałaby kosztować 700 dolarów. Użycie tabletek ma być bezpieczne, dobrze tolerowane, niedrogie i łatwe do podania. Leki bezpośrednio przeciwdziałają wirusowi, ograniczając uszkodzenie organizmu i czas trwania choroby. Sterydy i leki rozrzedzające krew, które, jak wcześniej wykazano, zwiększają szanse na przeżycie hospitalizowanych pacjentów, nie walczą bezpośrednio z wirusem, a jedynie zapobiegają pogorszeniu objawów Covid-19 - podał dziennik New York Times.

Merck zaznaczył, że planuje wyprodukowanie 10 mln zestawów do końca 2021 roku. Firma podpisała w czerwcu umowę na dostawę do USA 1,7 mln zestawów wartych 1,2 mld dolarów, po tym, gdy lek zostanie zatwierdzony przez FDA.

Nowy lek na Covid-19. Jakie były wyniki? Mniej hospitalizacji, zero zgonów

Z wyników badań opublikowanych przez agencję Reutersa wynika, że w grupie leczonej molnupiravirem hospitalizowano 7,3 proc. pacjentów (29/385). Żaden pacjent nie zmarł.

14,1 proc. pacjentów (53/377) z grupy placebo było hospitalizowanych lub zmarło z powodu choroby (8 zgonów) do 29 dnia po rozpoczęciu badania.

Komitet monitorujący badanie zalecił jego przerwanie, a Merck zapowiada, że jak najszybciej złoży wniosek o rejestrację. Firma dodaje, że molnupiravir ma być skuteczny przeciwko wszystkim wariantom koronawirusa, w tym wysoce zakaźnej Delcie, która doprowadziła do niedawnego globalnego wzrostu liczby hospitalizacji i zgonów.

Wskaźniki zdarzeń niepożądanych były podobne zarówno dla pacjentów z molnupiravirem, jak i placebo.

Czytaj więcej: Nowy lek na Covid-19. USA już złożyły zamówienie. Cena to 700 dolarów za dawkę

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum