Awantura o homeopatię: wiceminister zdrowia kontra NRL

Autor: Rzeczpospolita, Wikipedia/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2009 11:23

Trwa konflikt między resortem zdrowia a samorządem lekarskim o to czy lekarz powinien stosować środki homeopatyczne. Lekarz ma prawo przepisywać pacjentom leki, które są dopuszczone do sprzedaży w Polsce, a więc także homeopatyczne - uważa Marek Twardowski, wiceminister zdrowia.

Spór o skuteczność homeopatii przeniósł się na najwyższy szczebel władzy. Wiceminister zdrowia Marek Twardowski w liście do Naczelnej Rady Lekarskiej z 5 stycznia napisał, że homeopatia powinna być stosowana na tych samych zasadach co inne leki. Lekarze z Rady są oburzeni.
Już w 2002 roku samorząd podkreślał, że nie jest to metoda leczenia oparta na dowodach naukowych - przypomina „Rzeczpospolita”.

W kwietniu ubiegłego roku samorząd lekarski przyjął jeszcze ostrzejsze stanowisko. „Stale narasta liczba dowodów, że homeopatię należy zaliczyć do nienaukowych metod medycyny alternatywnej, która proponuje stosowanie bezwartościowych produktów o niezweryfikowanym naukowo działaniu“ – napisali lekarze.

Zdaniem samorządu doktor, który stosuje leki homeopatyczne, narusza kodeks etyki zawodowej – a za to można nawet stracić prawo wykonywania zawodu.

W grudniu ubiegłego roku, wiceminister Marek Twardowski napisał list do Naczelnej Rady Lekarskiej z prośbą o anulowanie stanowiska dotyczącego homeopatii. Resort podkreślał w piśmie, że lekarz ma prawo przepisywać pacjentom leki, które są dopuszczone do sprzedaży na terenie Polski – czyli także środki homeopatyczne.

– Dostaliśmy wiele protestów w tej sprawie. Zarówno nasz departament prawny, jak i lekowy uznały, że stanowisko Naczelnej Rady Lekarskiej jest niezgodne z prawem Unii Europejskiej – tłumaczy „Rzeczpospolitej” wiceminister Twardowski.

O tym, czy sama metoda leczenia jest skuteczna, wypowiadać się nie chce.

– Jestem urzędnikiem państwowym i jako resort nie będziemy oceniać skuteczności leków. Natomiast jako lekarz mogę zgadzać się z opinią grupki moich kolegów albo się z nią nie zgadzać. Żyjemy w wolnym kraju, stosowanie leków legalnie sprzedawanych w Polsce jest dozwolone – podkreśla Twardowski.
W ostatnim styczniowym piśmie do Rady napisał, że środki homeopatyczne powinny być stosowane w leczeniu tak jak inne farmaceutyki i w żadnym wypadku ich ordynowanie nie narusza kodeksu etyki lekarskiej.

Lekarze zajmą się pismami ministerstwa na najbliższym posiedzeniu Rady w lutym. Jednak już teraz mówią, że zmiana stanowiska jest mało prawdopodobna.

– Ministerstwo Zdrowia może zakwestionować uchwałę, którą podejmujemy, ale musi w tej sprawie zwrócić się do sądu. Poza tym ten dokument miał status stanowiska, a nie uchwały – irytuje się Konstanty Radziwiłł, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. – Nasza opinia jest jednoznaczna i wielokrotnie powtarzana: homeopatia nie jest metodą naukową i lekarze nie powinni takich środków przepisywać. To narażanie pacjenta na zbędne wydatki i marnowanie pieniędzy publicznych.

Homeopatia to metoda leczenia niekonwencjonalnego, nieweryfikowalna przyjętymi procedurami kontroli leków, lecz pomimo kontrowersyjności praktykowana w wielu krajach na całym świecie np. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Indiach i Brazylii.

Homeopatia zapoczątkowana pracami niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna, kieruje się trzema naczelnymi zasadami: podobieństwa, dynamizowania oraz podawania pojedyńczego środka obejmującego swym działaniem wszystkie psychosomatyczne objawy pacjenta.

W homeopatii stosuje się bardzo rozcieńczone roztwory wodno-alkoholowe substancji, które u osób zdrowych wywołują objawy psychosomatyczne identyczne z objawami chorobowymi pacjenta. Od pewnego poziomu tzw. potencji, sukcesywne rozcieńczanie doprowadza do stanu, w którym prawdopodobieństwo zachowania choćby jednej cząsteczki substancji aktywnej w dawce preparatu jest znikome. Homeopaci twierdzą, że leczenie homeopatyczne wzmaga siłę życiową i pobudza układ odpornościowy pacjenta, a skuteczność preparatów należy przypisywać niepotwierdzonemu przez naukę efektowi „pamięci wody”.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum