×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Automatyczne określanie poziomu refundacji leku jeszcze w tym roku? Minister powołał zespół

Autor: PAP • Źródło: PAP02 marca 2023 11:20

Jeszcze w tym roku powinna powstać funkcjonalność, która lekarskim aplikacjom gabinetowym pozwoli z automatu zaciągnąć do recepty każdego pacjenta informację o właściwym poziomie refundacji – przekazało PAP Ministerstwo Zdrowia

Automatyczne określanie poziomu refundacji leku jeszcze w tym roku? Minister powołał zespół
Minister zdrowia Adam Niedzielski powołał nowy zespół ds. recept. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski w czwartek powołał zespół do przygotowania koncepcji systemu informatycznego
  • Ma on automatycznie określać na każdej z recept właściwy poziom refundacji dla danego leku.
  • Dziś to sam lekarz musi na podstawie wieku pacjenta i rodzaju schorzenia określić poziom refundacji w wypisywanej recepcie

Ostateczna decyzja wciąż na barkach lekarza

Choć w systemie są wskazane poszczególne poziomy refundacji, to ostateczną decyzję o wyborze jednego z nich podejmuje lekarz na podstawie posiadanej wiedzę.

- Reagujemy na głosy środowiska lekarskiego, które wskazują na potrzebę zbudowania systemu automatycznego określania poziomu refundacji danego leku u pacjenta. Chcemy w ten sposób pomóc lekarzom i ograniczyć możliwość popełnienia błędów, która sprawia niejednokrotnie, że pacjent musi wrócić do lekarza. Chcemy też w ten sposób do minimum ograniczać tzw. systemową biurokrację - wyjaśnił PAP minister zdrowia dr Adam Niedzielski.

Zadaniem zespołu będzie zebranie międzynarodowych doświadczeń w zakresie aplikacji wspierających pracę lekarza w materii refundacji leków, wskazanie listy leków, które wejdą do automatycznego systemu określania refundacji, opracowanie zasad działania tworzonego systemu informatycznego oraz modelu sztucznej inteligencji, która będzie wspierała dobór poziomu refundacji.

W skład zespołu, poza reprezentantami ministra zdrowia, wejdą również przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, Centrum e-Zdrowia, Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Naczelnej Rady Lekarskiej, Porozumienia Zielonogórskiego i Rady Organizacji Pacjentów przy Ministrze Zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze