Atopowe zapalenie skóry. Niedługo rusza wyczekiwana refundacja terapii dla dzieci i młodzieży

Autor: oprac. KM • Źródło: Rynek Zdrowia/PTCA18 października 2022 19:30

- Refundacja leczenia dzieci i młodzieży z atopowym zapaleniem skóry stała się faktem! - cieszy się Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych. Od 1 listopada dzięki terapiom, które były dostępne tylko dla dorosłych pacjentów, leczeni będą również młodsi pacjenci.

Atopowe zapalenie skóry. Niedługo rusza wyczekiwana refundacja terapii dla dzieci i młodzieży
Od 1 listopada leczenie AZS będzie refundowane dla dzieci i młodzieży. Fot. Adobestock
  • Od 1 listopada terapia atopowego zapalenia skóry u dzieci i młodzieży będzie refundowana
  • Jak dotąd refundowanym leczeniem byli objęci jedynie dorośli pacjenci
  • - Cieszymy się, że nasze starania i prośby kierowane do Ministerstwa znalazły swój szczęśliwy finał - pisze Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych
  • Na ten i inne tematy związane z leczeniem chorób skóry rozmawiać będziemy w trakcie zbliżającego się Forum Rynku Zdrowia w dniach 24-25 października. ZAREJESTRUJ SIĘ

Terapia AZS dla dzieci i młodzieży w refundacji od 1 listopada

17 października Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych poinformowało, że w opublikowanym tego dnia projekcie listopadowej listy refundacyjnej znalazły się terapie przeznaczone do leczenia dzieci i młodzieży z ciężką postacią AZS oraz kolejny lek przeznaczony do leczenia pacjentów dorosłych.

Obecność terapii na liście refundacyjnej dzięki decyzji ministra zdrowia wiąże się z tym, że od 1 listopada dotychczasowy program lekowy zostanie rozszerzony o 3 nowe substancje czynne. Ponadto leczenie terapią biologiczną będzie dostępne także dla pacjentów z ciężką postacią AZS już od 6. roku życia. PTCA przypomina, że z terapii biologicznej jak dotąd bezpłatnie mogli korzystać jedynie dorośli pacjenci.

PTCA: nasz głos został wysłuchany

- Cieszymy się, że nasze starania i prośby kierowane do Ministerstwa znalazły swój szczęśliwy finał. Objęcie terapią młodszych pacjentów to krok milowy w podniesieniu standardu leczenia AZS w Polsce - pisze Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych i "z całego serca dziękuje w szczególności" wiceministrowi zdrowia Maciejowi Miłkowskiemu, który, jak podkreśla PTCA, "zawsze podczas spotkań wyrażał zrozumienie dla potrzeb atopowej społeczności".

- Dziś możemy śmiało powiedzieć, że leczenie AZS dzieci od 6. roku życia i dorosłych w Polsce prowadzone będzie na światowym poziomie, zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Tego również pragniemy dla najmłodszej grupy pacjentów (od 6. miesiąca życia do 5. r. ż.), która jeszcze dostępu do tych nowoczesnych terapii nie ma i na tym będziemy skupiać nasze działania i rozmowy z Ministerstwem Zdrowia - zapowiada Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych.

PTCA zaznacza też, że:

  • dla pacjentów dorosłych (18+) poza refundowanym od roku dupilumabem pojawiły się dwa nowe leki: baricytynib oraz inhibitor kinaz janusowych upadacitinib;
  • dla młodzieży (12-17 lat) refundowane będą dwa leki: biologiczny dupilumab oraz inhibitor kinaz janusowych-upadacitinib;
  • dla dzieci (6-11 lat) będzie refundowane leczenie dupilumabem ukierunkowanym na szlak zapalny typu drugiego odpowiedzialny za występowanie wielu chorób współistniejących z AZS.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum