Atopowe zapalenie skóry. Godziątkowski: program lekowy powinien objąć także najmłodszych

Autor: Iwona Bączek • Źródło: Rynek Zdrowia28 listopada 2022 07:30

- Rozszerzenie programu lekowego, dedykowanego leczeniu postaci ciężkiej atopowego zapalenia skóry, o najmłodszych pacjentów - od 5. miesiąca do 5. roku życia - jest obecnie jedną z najważniejszych potrzeb tych chorych - mówi Hubert Godziątkowski.

Atopowe zapalenie skóry. Godziątkowski: program lekowy powinien objąć także najmłodszych
Hubert Godziątkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych. Fot. PTWP
  • W zakresie opieki nad pacjentami z atopowym zapaleniem skóry na rozwiązanie oczekują trzy ważne kwestie - mówi Hubert Godziątkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych
  • Program lekowy B.124 do leczenia postaci ciężkiej atopowego zapalenia skóry powinien zostać rozszerzony o najmłodszych pacjentów, od 5. miesiąca do 5. roku życia - wskazuje
  • Programem należy objąć również chorych z umiarkowaną postacią choroby, ponieważ cierpią oni tak samo, jak chorzy z jej postacią ciężką - zaznacza
  • Program lekowy powinien też uwzględniać choroby współistniejące przy atopowym zapaleniu skóry - dodaje

 

"Program lekowy powinien objąć także najmłodszych pacjentów"

- Część potrzeb pacjentów z chorobami atopowymi udało się już, we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, zaspokoić, ale są jeszcze trzy istotne kwestie, które oczekują na rozwiązanie - mówił podczas XVIII Forum Rynku Zdrowia Hubert Godziątkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych.

- Program lekowy B.124 do leczenia postaci ciężkiej atopowego zapalenia skóry zabezpiecza obecnie pacjentów dorosłych, młodzież oraz dzieci w wieku 6-12 lat. Pierwsza potrzeba to rozszerzenie tego programu o grupę pacjentów pediatrycznych, najmłodszych, od 5. miesiąca życia do 5. roku życia. Wówczas program obejmie już całą populację - wyjaśniał.

"Chorzy z umiarkowaną postacią choroby cierpią tak samo, jak chorzy z postacią ciężką"

- Druga ważna potrzeba to objęcie programem nie tylko chorych z ciężką postacią atopowego zapalenia skóry - tak jak jest obecnie - ale także chorych z postacią umiarkowaną, którzy z powodu choroby cierpią tak samo jak chorzy z jej ciężką postacią - wskazywał Hubert Godziątkowski.

- Potrzeba trzecia związana jest z charakterystyką atopowego zapalenia skóry. Jest to choroba wielowymiarowa, której towarzyszą m.in. polipy nosa, eozynofilowe zapalenie przełyku, katar sienny itp. Te choroby współistniejące przy atopowym zapaleniu skóry nie są zabezpieczone. Uważamy, że programy lekowe również powinny je uwzględniać - podkreślał.

- Gdyby udało się nam uzyskać zaspokojenie tych trzech potrzeb, moglibyśmy mówić o dużym sukcesie i dużej uldze dla pacjentów - dodał prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze