AstraZeneca odrzuciła rekordową ofertę firmy Pfizer

Autor: Wyborcza Biz/Rynek Zdrowia • • 19 maja 2014 16:56

Brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny AstraZeneca odrzucił najnowszą ofertę przejęcia przez amerykańskiego Pfizera. Oferta warta 70 mld funtów (118 mld dol.) została odrzucona przez zarząd.

Pfizer zapowiedział, że nie będzie jej ponawiał oraz nie spróbuje wrogiego przejęcia.

Była to druga próba stworzenia największego koncernu farmaceutycznego na świecie. Po raz pierwszy Pfizer próbował kupić brytyjsko-szwedzką firmę w styczniu. Jednak już wtedy propozycja została odrzucona.

Pfizer nie dawał za wygraną i kusił coraz większymi pieniędzmi. Pod koniec kwietnia, Amerykanie ponownie złożyli ofertę i zaproponowali 60 mld funtów w gotówce (50 funtów za akcję) i w papierach spółki. Później ofertę przebijano jeszcze dwa razy: do 53,5 i 55 funtów za akcję. W sumie transakcja miała wynieść 69 mld funtów, ale zarząd AstraZeneca oczekiwał propozycji co najmniej na poziomie 58,85 funtów za akcję.

Próba przejęcia od samego początku budziła żywe emocje w Wielkiej Brytanii i Szwecji. Byłaby to największa tego typu transakcja w historii Wielkiej Brytanii. Dodatkowo Astra odpowiada za 2 proc. wyspiarskiego eksportu.

Brytyjskie związki zawodowe obawiały się o miejsca pracy oraz cięcia w wydatkach na badania. Tego ostatniego obawiali się również brytyjscy naukowcy. Podobnie uważał szwedzki rząd, który w piątek z tego samego powodu sprzeciwił się połączeniu.

Po informacji o odrzuceniu oferty akcje AstraZeneca spadły o 12 proc.

Więcej:wyborcza.biz 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum