Arłukowicz: kolejna lista leków refundowanych jeszcze 25 lutego!

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2012 17:29

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedział, że jeszcze w sobotę (25 lutego) zostanie opublikowana kolejna lista leków refundowanych. Jak poinformował, 160 leków będzie miało niższe ceny.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł w resorcie zdrowia, na nowej liście pojawi się około 200 nowych pozycji, w większości leków generycznych.

Resort zdrowia informował w styczniu, że otrzymał ponad 130 wniosków od koncernów farmaceutycznych w sprawie obniżki cen leków refundowanych.

Minister zdrowia może, po otrzymaniu opinii Rady Przejrzystości, podjąć decyzję o refundacji niektórych leków poza wskazaniami rejestracyjnymi. Umożliwiła to styczniowa nowelizacja ustawy refundacyjnej.

Do resortu zdrowia wpłynęło kilkaset wniosków o refundację leków m.in. w przypadkach, gdy okażą się one skuteczne w leczeniu danej choroby, jednak zarejestrowane zostały jako stosowane w przypadku innych schorzeń lub innej grupy wiekowej pacjentów. Rada uznała za zasadne rozszerzenie refundacji m.in. w przypadkach leków onkologicznych i pediatrycznych.

Zgodnie z ustawą refundacyjną (weszła w życie 1 stycznia) lista leków refundowanych ma być aktualizowana co dwa miesiące. Jest ona publikowana w formie obwieszczenia MZ.

Obecna lista refundacyjna obowiązuje od początku stycznia. Wywołała wiele kontrowersji, jeszcze zanim weszła w życie. Po apelach ze strony różnych środowisk, w tym pacjentów i lekarzy, Ministerstwo Zdrowia dopisało do projektu listy m.in. leki stosowane po przeszczepach, w leczeniu astmy oskrzelowej dzieci, w łagodzeniu bólu towarzyszącego chorobom nowotworowym i paski do glukometrów.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum