Arłukowicz: będzie infolinia nt. tańszych zamienników leków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2014 16:41

Ministerstwo Zdrowia uruchomi infolinię, za pomocą której pacjenci będą mogli dowiedzieć się, czy dany lek ma tańszy odpowiednik - zapowiedział w środę, 5 lutego, minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Minister wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami Uniwersytetu Trzeciego Wieku na temat zamienników leków. Arłukowicz podkreślił, że takie bezpośrednie spotkania w resorcie pomogą ułatwić pacjentom życie. Zapowiedział, że to spotkanie pierwsze, ale nie ostatnie, ponieważ już kolejne Uniwersytety III Wieku wyraziły chęć udziału w podobnym spotkaniu.

Arłukowicz wyjaśnił, że celem spotkania jest wytłumaczenie słuchaczom, jak kupić leki tanie, i tak samo skuteczne. - Chcemy w najbliższym czasie w ministerstwie zdrowia uruchomić infolinię, w której pacjenci będą mogli się poradzić, czy istnieje tańszy odpowiednik danego leku - poinformował minister. Zaznaczył, że zatrudnieni w infolinii farmaceuci "poinformują tylko o tym, czy dany lek ma swój tańszy odpowiednik". Nie będą natomiast udzielali porad np. dotyczących stosowania leków. 

Inicjatorką spotkania była Maria Godlewska, wiceprezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Woli i Bemowa w Warszawie. Jak powiedziała, przy okazji spotkania wigilijnego u premiera rozmawiała z ministrem zdrowia o tym, że potrzebne są spotkania dla osób starszych m.in. na temat zakupu leków refundowanych i zamienników leków. - Wśród uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku są w większości ludzie na emeryturze, którzy mają znacznie mniej pieniędzy i nie wszyscy wiedzą, że są zamienniki leków - mówiła. 

Spotkanie prowadził prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak. Jak tłumaczył, na rynku dostępne są leki innowacyjne oraz leki generyczne, które są odpowiednikami, zamiennikami leków innowacyjnych. 

Podkreślił, że leki generyczne mają taki sam skład w odniesieniu do substancji czynnej, jak w leku innowacyjnym oraz taką samą postać farmaceutyczną. Zapewniał, że zamienność leku generycznego dla leku innowacyjnego musi zostać potwierdzona rzetelnymi badaniami klinicznymi. - Nieprawdą jest, że lek generyczny to fałszywy lek innowacyjny lub jego nieudolna podróbka. Lek generyczny to pełnowartościowy, tańszy zamiennik, odpowiednik leku innowacyjnego - przekonywał Cessak. 

Jak mówił, lek innowacyjny to produkt leczniczy dopuszczony do obrotu na podstawie pełnej dokumentacji, będący owocem długotrwałych i kosztownych badań. Od rozpoczęcia badań nad takim lekiem do wprowadzenia go na rynek mija kilka lat. Dodał, że znacznie prościej skopiować istniejący lek i sprzedawać go taniej. Dlatego wprowadzono 10-letni okres ochronny, w którym twórca leku ma na niego monopol. 

Ministerstwo zdrowia przypomina, że farmaceuta ma ustawowy obowiązek poinformować pacjenta o możliwości nabycia tańszego odpowiednika leku objętego refundacją.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum