×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Apteki testujące na koronawirusa znikają z mapy MZ. Niektóre widniały w systemie zaledwie dzień

Autor: oprac. MP • Źródło: GdziePoLek/Rynek Zdrowia04 lutego 2022 13:15

Od tygodnia apteki przeprowadzają darmowe testy antygenowe w kierunku COVID-19. Punktów powoli przybywa, ale są i takie, które po jednym dniu zniknęły z mapy MZ. W ilu aptekach można przetestować się na koronawirusa?

Apteki testujące na koronawirusa znikają z mapy MZ. Niektóre widniały w systemie zaledwie dzień
Testy na koronawirusa w aptece. Gdzie można wykonać darmowy test? Fot. Shutterstock
  • W ubiegłym tygodniu (27 stycznia) rozpoczął się program darmowego testowania na koronawirusa w aptekach
  • Z danych przedstawionych przez portal GdziePoLek.pl, w ciągu siedmiu dni jedynie nieco ponad 200 aptek zdecydowało się na testowanie
  • Nie brakuje punktów, które szybko zrezygnowały z tej usługi. Są i takie, które z mapy przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia zniknęły po zaledwie jednym dniu

Darmowe testy w aptekach. Gdzie można się przetestować?

27 stycznia rozpoczęło się darmowe testowanie w kierunku COVID-19. W pierwszy dniu usługę wykonania bezpłatnego testu na koronawirusa wprowadziły jedynie 64 apteki.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował wówczas na Twitterze, że kolejne dosyłają zgłoszenia i zaprosił na stronę poświęconą testowaniu w aptekach, gdzie aktualizowana jest mapa dostępnych punktów.

W której aptece można wykonać bezpłatny test na koronawirusa?

Od uruchomienia testowania w aptekach minął tydzień. W ilu aptekach w tej chwili można wykonać bezpłatny test antygenowy na koronawirusa?

Portal GdziePoLek.pl, który pomaga pacjentom znaleźć leki w aptekach, przygotował tygodniowe zestawienie, jak zmieniała się mapa punktów.

Apteki znikały z mapy Ministerstwa Zdrowia już po jednym dniu

Z przedstawionych danych wynika, że powoli z każdym dniem przybywa aptek chcących testować. Są jednak i takie punkty, które szybko zrezygnowały z tego pomysłu.

W ciągu tygodnia trwania testów 20 z nich zostało usuniętych z mapy przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia.

Jak wskazuje GdziePoLek.pl, niektóre widniały na liście tylko przez jeden dzień. W tej chwili przetestować się można w nieco ponad 200 aptekach w całym kraju.

Lista dostępnych punktów testujących darmowo dostępna jest TUTAJ.

Testy antygenowe w aptece. "Wystarczy umywalka mobilna"

Wobec pojawiających się wątpliwości farmaceutów, co do wymagań lokalowych aptek chcących testować, minister zdrowia po raz kolejny wydał komunikat w tej sprawie. 

- Z punktu widzenia wymagań lokalowych względem testów antygenowych w kierunku SARS-CoV-2 – każda zainteresowana apteka mogłaby je wykonywać w pomieszczeniu administracyjno-szkoleniowym, bez konieczności działań dostosowawczych z punktu widzenia wymagań samego lokalu apteki - czytamy w komunikacie MZ. 

Jednym z wymogów jest posiadanie umywalki z dostępem do ciepłej i zimnej wody. Jak podkreśla resort zdrowia, wymóg ten będzie spełniony również w przypadku umywalki mobilnej/przenośnej, którą można wstawić do pomieszczenia administracyjno-szkoleniowego.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum