Apteki mogą nie wydać leków na receptę. Od 1 grudnia ważne zmiany

Autor: JPP • Źródło: Centrum e-Zdrowia30 listopada 2022 20:01

Wchodzą ważne zmiany w aptekach, które mogą powodować problemy z realizacją recept. - Od 1 grudnia zostaną włączone reguły weryfikacji dla aptek - poinformowało Centrum e-Zdrowia.

Apteki mogą nie wydać leków na receptę. Od 1 grudnia ważne zmiany
1 grudnia mogą być problemy z receptami. Nastąpi włączenie reguł weryfikacji dla aptek Fot. AdobeStock

 

1 grudnia możliwe problemy z receptami. Wchodzą ważne zmiany w aptekach

Centrum e-Zdrowia informuje, że od 1 grudnia reguły walidacyjne związane z dokumentami realizacji recept zostaną przełączone z trybu ostrzeżenia w tryb błąd:

  • REG.WER.301 Czy NPWZ wystawcy dokumentu jest w CWPM
  • REG.WER.2029 Czy NPWZ farmaceuty wystawiającego dokument realizacji jest aktywnym numerem w CWPM

CeZ przypomina, że pierwsza reguła (REG.WER.301) sprawdza, czy numer NPWZ (numer prawa wykonywania zawodu) farmaceuty w ogóle istnieje w Centralnym Wykazie Pracowników Medycznych (CWPM).

Z kolei druga z reguł (REG.WER.2029) sprawdza, czy numer NPWZ farmaceuty jest aktywny w Centralnym Wykazie Pracowników Medycznych (CWPM).

- Farmaceuta wystawiający dokument realizacji musi mieć aktywne prawo wykonywania zawodu na datę wystawienia dokumentu (NPWZ z dokumentu występuje w CWPM i jest aktywne) - przypomina CeZ. W innym przypadku mogą wystąpić problemy z realizacją recept. 

Centrum e-Zdrowia podpowiada przy okazji, jak sprawdzić, czy problem występuje. 

- Prosimy o zweryfikowanie w programie aptecznym prawidłowości wpisania numeru NPWZ (w szczególności, czy wpisano numer NPWZ (a nie PESEL), czy przed i po numerze nie ma zbędnych znaków). Do czasu uruchomienia reguł w trybie błąd, zachęcamy do obserwowania ostrzeżeń z tych reguł, wyjaśniania i eliminowania błędów, które na środowisku produkcyjnym cały czas są jeszcze zwracane w trybie ostrzeżenia - wskazano w komunikacie.  

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum