×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Aptekarze zmieniają formę protestu: nie będzie zamykania aptek, ale "rygorystyczne" sprawdzanie recept

Autor: PAP/Rynek Zdrowia21 stycznia 2012 20:50

Aptekarze zmieniają formę protestu. W trosce o dobro pacjenta nie będą już zamykali aptek między godz. 13. a 14. Będą jednak rygorystycznie sprawdzać poprawność recept - zadecydowano w sobotę (21 stycznia) wieczorem na VI Krajowym Zjeździe Aptekarzy, który obraduje w Szczyrku.

Aptekarze zmieniają formę protestu: nie będzie zamykania aptek, ale "rygorystyczne" sprawdzanie recept
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz powiedział, że delegaci w przyjętej uchwale podtrzymali zarazem wezwanie do "rygorystycznego, wymaganego przez obowiązujące przepisy prawa, badania przez aptekarzy formalnej poprawności recept lekarskich".

- Leki refundowane wydawane będą jedynie na postawie prawidłowo wypełnionych recept - powiedział.

Prezes powiedział, że na decyzji o zmianie formy protestu zaważyła też wyciągnięta do aptekarzy dłoń ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, który zaprosił ich do rozmów. Sobotnia decyzja została przegłosowana zdecydowaną większością głosów, przy jedynie dwóch głosach przeciwnych. Delegatów jest około 300.

Kolejne decyzje w sprawie protestu będzie podejmowała już nowa Naczelna Rada Aptekarska, która jeszcze w sobotę zostanie wyłoniona.

Naczelna Rada Aptekarska domaga się zniesienia kar dla farmaceutów, którzy realizują niewłaściwie wypisane recepty.

NRA wezwała aptekarzy do "rygorystycznego wymaganego przez obowiązujące przepisy prawa oraz umowę z NFZ badania formalnej poprawności recept lekarskich i wydawania leków refundowanych jedynie na podstawie recepty prawidłowo wystawionej".

Oznacza to, że w przypadku, gdy na recepcie pojawią się nawet nieznaczne uchybienia, np. będzie brak wszystkich danych, pacjenci mogą mieć problemy z wykupieniem leku z przysługującą im zniżką.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze