Aptekarze zapowiadają protest

Autor: nia.org.pl/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2015 13:33

W tym tygodniu aptekarze planują protest. Sprzeciwiają się bezczynności ministra zdrowia i polskiego rządu ze strony których brakuje - ich zdaniem - zdecydowanych działań mających na celu zagwarantowanie wszystkim aptekom i ich pacjentom równego i stałego dostępu do leków ratujących zdrowie i życie.

Aptekarze zapowiadają protest
Fot. Archiwum

Protest skierowany jest przeciwko reglamentacji leków refundowanych ze środków publicznych, a także dyktatowi koncernów farmaceutycznych, które - w opinii aptekarskiego samorządu - decydują o kształcie i sposobie dystrybucji leków w Polsce.

"Przyjęta przez nie strategia biznesowa, tolerowana przez rządzących naszym państwem, prowadzi do limitowania dostaw leków oraz dyskryminowania aptek i ich pacjentów" - czytamy na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej.

"Ta skandaliczna sytuacja uniemożliwia nam prawidłowe wykonywanie zawodu farmaceuty, który ma na celu ochronę zdrowia publicznego poprzez zaspokajanie potrzeb lekowych pacjentów. Nie możemy realizować gwarantowanych ustawowo świadczeń zdrowotnych w postaci zaopatrywania pacjentów w leki refundowane. Nie możemy wykonywać obowiązków, które wynikają z umów zawieranych przez apteki z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację recept" - czytamy dalej na stronie NIA.

Protestujący nie zamierzają zamykać aptek.

Więcej: www.nia.org.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum