Aptekarze: rozporządzenie dotyczące umów na realizację recept jest niekonstytucyjne

Autor: SAB/Rynek Zdrowia • • 23 sierpnia 2011 15:35

Naczelna Izba Aptekarska nie zgadza się z rozporządzeniem resortu zdrowia dotyczącym ogólnych warunków umów na realizację recept. Aptekarze protestują przeciwko obowiązkowi zawierania umów z NFZ na sprzedaż leków refundowanych.

Aptekarze: rozporządzenie dotyczące umów na realizację recept jest niekonstytucyjne
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naczelna Rada Aptekarska, uważa, że rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept oraz ramowego wzoru umowy na realizację recept musi być zgodne z zakresem określonym w delegacji ustawowej.

Tymczasem przekazany do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia zawiera przepisy wykraczające poza delegację wynikająca z ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

"Rozporządzenie ma antypacjencki charakter. Należyte wykonywanie umowy, zawartej w celu realizacji praw pacjenta do leków, w stworzonym systemie, może prowadzić wręcz do pozbawienia lub ograniczenia tych praw. W tej sytuacji treść umowy będzie sprzeczna z jej celem. Ponadto oparcie zakresu i sposobu realizacji konstytucyjnych praw pacjentów do refundowanych leków na cywilnoprawnym zobowiązaniu apteki wobec NFZ, a nie na powszechnie obowiązujących przepisach prawa, stanowi oczywiste i bezprecedensowe naruszenie art. 68 Konstytucji RP, a także art. 31 Konstytucji RP" - pisze na stronie internetowej NIA Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Zdaniem dr Stanisława Piechuli, prezesa Śląskiej Izby Aptekarskiej, to nie jest żadna umowa a dyktat Funduszu, który godzi w interesy aptek oraz pacjentów. Umowa przewiduje tylko kary dla aptek, zaś żadnych obostrzeń dla Funduszu.

- Fundusz może domagać się zwrotu pieniędzy od apteki, jeżeli pacjent poniósł szkodę, czyli nie otrzymał właściwego leku, w niewłaściwej ilości lub recepta została zrealizowana po terminie, ale dlaczego apteka ma płacić Funduszowi za błędy techniczne na recepcie, jak niewyraźna pieczątka, czy problemy z odczytanie recepty? - pyta prezes Piechula i dodaje, że to kolejny pomysł NFZ na pozyskanie pieniędzy.

Jak podkreśla dr Piechula, umowa w przypadku sprzedaży leków refundowanych jest zbędna. - Fundusz chce nas przyrównać do świadczeniodawcy, a my nie świadczymy mu żadnej usługi, za którą fundusz miałby nam płacić. Ma on nam jedynie zwrócić wyłożone przez nas wcześniej pieniądze - tłumaczy prezes.

Farmaceuci zapowiadają, że jeżeli rozporządzenie wejdzie w życie bez zmian zaproponowanych przez samorząd aptekarski, to wykonywanie zawodu farmaceuty oraz funkcjonowanie apteki jako placówki ochrony zdrowia publicznego nie będzie możliwe. Jedniocześnie ostrzegają, że będą
apelowali, aby apteki nie podpisywały z NFZ umów na sprzedaż farmaceutyków.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze