Aptekarze pytają: apteka szpitalna poza ustawą refundacyjną?

Autor: OIA Katowice/rynekzdrowia.pl • • 18 kwietnia 2012 16:59

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej wystosował pismo do ministra zdrowia, dotyczące zastosowania przepisów ustawy refundacyjnej do aptek szpitalnych.

Aptekarze pytają: apteka szpitalna poza ustawą refundacyjną?

Prezes NRA, Grzegorz Kucharewicz, zwraca uwagę na wnioski zawarte w piśmie dyrektora Departamentu Prawnego Ministerstwa Zdrowia z 2 marca br.:

-  "(...) art. 2 pkt 2 ustawy refundacyjnej (...) wyklucza aptekę szpitalną spod uregulowań i procedur przewidzianych w ustawie refundacyjnej",

-  "ustawa ta nie ma zastosowania do aptek szpitalnych".

W ocenie Naczelnej Izby Aptekarskiej powyższe twierdzenia zwiększają wątpliwości w zakresie stosowania norm prawnych ustawy refundacyjnej, które odnoszą się do świadczeniodawców, posiadających w strukturze organizacyjnej apteki szpitalne.

"Zgodnie z art. 87 ust. 1 pkt 2 ustawy - Prawo farmaceutyczne, apteki szpitalne zaopatrują szpitale lub inne przedsiębiorstwa podmiotów leczniczych wykonujących stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne" - przypomina samorząd.

Apteki szpitalne tworzy się w szpitalach lub innych przedsiębiorstwach podmiotów leczniczych wykonujących stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne. W konsekwencji apteki szpitalne to elementy struktury organizacyjnej podmiotu leczniczego (świadczeniodawcy), konkretnie jednostki lub komórki organizacyjne przedsiębiorstw podmiotu leczniczego (świadczeniodawcy).

"W tym kontekście nie można zgodzić się z wnioskiem, że przepisy ustawy refundacyjnej, nie mają zastosowane do aptek szpitalnych" - uważa prezes NRA, dodając, że stanowisko dyrektora Departamentu Prawnego Ministerstwa Zdrowia wymaga pilnego doprecyzowania.

Więcej: http://katowice.oia.pl/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum