Aptekarz uzupełni dane pacjenta na recepcie?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 18 maja 2011 09:21

Posłowie proponują, żeby aptekarz mógł uzupełniać brakujące dane na receptach. Farmaceuci uważają, że niepoprawnie wypisany druk to błąd lekarza i to on powinien go korygować - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Aptekarz uzupełni dane pacjenta na recepcie?
Na poprawnie wypisanej recepcie lekarz powinien umieścić dane osobowe pacjenta wraz z jego numerem PESEL oraz numerem przypisanym do danego oddziału NFZ, w którym jest on ubezpieczony, pieczątkę lekarza z numerem wykonywania zawodu i danymi zakładu, w którym pracuje.

Obowiązkowa jest też data wypisania i podpis wystawiającego receptę. Brak którejkolwiek z tych elementów powoduje, że aptekarz nie może zrealizować recepty. Przypadków błędnie wystawionych recept jest jednak bardzo dużo. Najczęściej brakuje podstawowych danych, których aptekarz nie ma prawa samodzielnie wpisywać.

Posłowie sejmowej komisji Przyjazne Państwo chcą zmiany obowiązujących przepisów. W przygotowanym projekcie nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty proponują, aby farmaceuta mógł w oparciu o dokument tożsamości pacjenta wpisać brakujący adres chorego oraz PESEL.

Na takie zmiany nie wyrażają zgody sami aptekarze. Komisyjny projekt ustawy czeka na pierwsze czytanie.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum