Aptekarz nadal bez niezależności

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2020 08:25

Opieka farmaceutyczna nie będzie wymagać poszanowania godności i intymności pacjenta - donosi we wtorkowym (7 stycznia) wydaniu "Rzeczpospolita". Jak dodaje dziennik, zmiany w ustawie o zawodzie farmaceuty krytykują aptekarze.

- Nie wyobrażam sobie, by ktokolwiek czuł się komfortowo opowiadając o problemach zdrowotnych przy całej kolejce osób - ocenia Marcin Wiśniewski. Fot. Katarzyna Gubała/PTWP

Z projektu ustawy o zawodzie farmaceuty, który trafił ostatniego dnia starego roku do Komisji Prawniczej, wykreślono art. 34, zgodnie z którym ''farmaceuta podczas świadczenia usług farmaceutycznych ma obowiązek poszanowania intymności i godności osobistej pacjenta'' oraz dbać, aby inne współpracujące z nim osoby, obcując z pacjentem, przestrzegały tego obowiązku - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Jak wskazuje "Rz", zdaniem przewodniczącego Związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek (ZAPPA) Marcina Wiśniewskiego, usunięcie zapisu jest błędem, "bo wprowadzana ustawą opieka farmaceutyczna zakłada, że pacjent będzie mógł uzyskać w aptece pomoc w rozwiązaniu problemów, które chciałby zachować dla siebie".

- Nie wyobrażam sobie, by ktokolwiek czuł się komfortowo opowiadając o problemach zdrowotnych przy całej kolejce osób. Po to konsultacja lekarska odbywa się w osobnym gabinecie lub choćby za parawanem, by zapewnić pacjentowi intymność i poszanowanie godności - ocenia Wiśniewski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum