Aptekarz ma się kierować dobrem pacjenta, a nie zyskiem

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2019 12:49

Do konsultacji publicznych w I kwartale br. ma trafić projekt ustawy o zawodzie farmaceuty, który opracowuje ministerialny zespół. Po roku pracy wkrótce przedstawi go ministrowi zdrowia. Nowa ustawa ma zapewnić farmaceutom więcej niezależności w podejmowaniu decyzji.

Aptekarz ma się kierować dobrem pacjenta, a nie zyskiem
Fot. archiwum

Głównym założeniem projektu jest nastawienie na to, aby farmaceuta kierował się dobrem pacjenta, a nie marżą. Rolą farmaceuty nie jest bowiem wciskanie produktów, tylko zaspokojenie potrzeby zdrowotnej, a jego umowa o pracę nie może przypominać kontraktu handlowca - pisze Rzeczpospolita.

Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków podkreśla, że dziś właściciele aptek, szczególnie tych sieciowych, wywierają naciski na aptekarzy, by ci sprzedawali pacjentom konkretne leki lub proponowali suplementy diety.

W niektórych przypadkach premia od sprzedaży wpisywana jest w umowę, w innych naciski mają formę polecenia służbowego. Dlatego też nowa ustawa obok zdefiniowania zadań farmaceutów ma zapewnić farmaceutom w aptekach więcej niezależności w podejmowaniu decyzji.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum