Apteka zaczyna być postrzegana jako sklep, prawo będzie zmieniane

Autor: Luiza Jakubiak/Rynek Zdrowia • • 07 grudnia 2016 19:19

Po pierwsze, widzimy ewolucję aptek w kierunku postrzegania ich jako sklepu. Chcemy cofnąć ten trend. Po drugie, aptekarz powinien świadczyć opiekę farmaceutyczną, a nie być jedynie wydawcą towaru - powiedział wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda odnosząc się w środę (7 grudnia) do zapowiadanych zmian w prawie farmaceutycznym.

Apteka zaczyna być postrzegana jako sklep, prawo będzie zmieniane
Czy apteka to już sklep? Fot. PTWP

Zmiany w prawie nie dotykają tych, którzy obecnie prowadzą apteki, a nie są farmaceutami. Wszyscy ci, co nie mają uprawnień i nie spełniają kryterium zawodowego, dalej będą mogli w sposób nieograniczony, bez cenzusu czasowego, prowadzić apteki - podkreślał poseł Waldemar Buda, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Regulacji Rynku Farmaceutycznego, wypowiadając się podczas debaty "Polskie apteki na zakręcie", zorganizowanej przez redakcję Gazety Polskiej (Warszawa, 7 grudnia br.).

- Zmiany nastąpią w przypadku, gdy osoba indywidualna prowadząca aptekę umrze. Zastanawiamy się nad rozwiązaniem, które byłoby wyjątkiem od tego, co się dzieje w innych branżach. Jeśli umiera radca prawny, nikt nie zaproponuje przejęcia kancelarii i prowadzenia praktyki prawnej członkowi rodziny, jeśli ten nie posiada odpowiedniego wykształcenia - wyjaśniał poseł.

Trzy założenia projektu
- Nasze propozycje są dużym ukłonem w stronę następców prawnych i spadkobierców właścicieli aptek. Będą musieli spełniać kryterium polegające na posiadaniu wykształcenia farmaceutycznego. Jeśli nie mają takich uprawnień i nie zamierzają uzupełniać wykształcenia kierunkowego, będą mieć czas na to, by kontynuować prowadzenie apteki, a jednocześnie szukać możliwości jej zbycia na rzecz osoby, która ma uprawnienia. To, nad czym obecnie pracujemy, to ustalenie, jaki okres należy pozostawić spadkobiercy na szukanie chętnego na aptekę - dodał poseł.

Przygotowany projekt zawiera trzy podstawowe założenia: nowe zezwolenia tylko dla farmaceutów, ograniczenia ilościowe, czyli 4 apteki dla jednego farmaceuty oraz kryteria demograficzne i geograficzne, które mają wpłynąć na równomierne zagęszczenie aptekami.

- Trwa dyskusja nad kryterium progowym, czy to będzie 3 tys. osób przypadających na jedną aptekę oraz odległościach: między nową apteką a już istniejącą. W ustalaniu tych kryteriów będą brane pod uwagę m.in. wielkości miasta oraz czy chodzi o teren miejski czy wiejski. Generalnie chcemy uregulować w pierwszej kolejności sytuację na rynku aptecznym i strukturę właścicielską, a później będzie przygotowana duża nowelizacja prawa farmaceutycznego, która zajmie się różnymi patologiami, występującymi na rynku aptek. Jedno drugiemu nie przeczy - mówił poseł Buda.

Łanda: cele nowelizacji prawa są jasne
Podobny kierunek zmian wskazywał wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda: - Pracujemy nad projektem dużej nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, a jednocześnie spełniamy postulat aptekarzy, zajmując się ustawą o zawodzie farmaceuty. Przygotowywane dokumenty są kompatybilne z tym, nad czym obecnie pracuje grupa posłów z Parlamentarnego zespołu ds. regulacji rynku farmaceutycznego.

- Na tym rynku dochodzi do wielu nieprawidłowości, z którymi nie radzi sobie państwowa inspekcja farmaceutyczna. Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć na pytanie, jakie cele chcemy osiągnąć tą nowelizacją prawa oraz jak one będą formułowane.

Te cele - według wiceministra - są jasne: - Po pierwsze, widzimy ewolucję aptek w kierunku postrzegania ich jako sklepu. Chcemy cofnąć ten trend. Po drugie, aptekarz powinien świadczyć opiekę farmaceutyczną, a nie być jedynie wydawcą towaru. Gdyby farmaceuta miał pełnić rolę sklepikarza, to po co są długie i trudne studia?

Wiceminister odniósł się także do regulacji dotyczących własności aptek: - Obecnie ok. 30-40 proc. to apteki sieciowe, pozostałe na rynku podmioty to placówki należące do indywidualnych farmaceutów. Chcemy zachować ten podział.

Zachowanie tego status quo ma zdaniem wiceministra zdrowia zabezpieczyć konkurencyjność na rynku aptek: - Nie chcemy, by dochodziło do przewagi jednych ani drugich. Wszystkie propozycje, które będą zakładały inne rozwiązania, będą odrzucone przez resort zdrowia.

Apteka już jak sklepik?
Inne spojrzenie na proponowane rozwiązania pokazał Adam Abramowicz, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, na forum którego również dyskutowano o zmianach w prawie farmaceutycznym.

- Patrząc na obecne prawo i analizując proponowane zmiany, doszliśmy do wniosku, że naprawiamy coś, co nie do końca dobrze działa, w postaci nakładki na poprzednią ustawę. Warto się zastanowić czy nie można poprawić działania obecnie obowiązującej ustawy w zakresie zakładanym przez ministra zdrowia? - pytał poseł Adam Abramowicz.

- Dzisiaj w ustawie jest zapis antykoncentracyjny, który - gdyby działał - mógłby dokładnie zabezpieczyć cele, o których mówi minister zdrowia, czyli zapobiegać dalszej koncentracji na rynku. W interesie wszystkich leży to, by rynek nie był monopolizowany, by byli różni gracze, mogący swobodnie działać. Zastanówmy się więc raczej, dlaczego ten zapis o 1 procencie nie działa - sugerował poseł.

Rozbieżne, między resortem zdrowia a częścią środowiska, okazały się dane dotyczące wysokości procentowej udziału leków refundowanych w przychodach aptek. Z sali padła informacja, że jest ona obecnie na poziomie 30 procent. Jednak wiceminister zdrowia powołał się na dane IMS, które mówią o średniej 60 proc., a w niektórych przypadkach nawet - 80 procent.

- Gdyby to było 30 procent, to byłaby to fatalna wiadomość - mówi wiceminister Krzysztof Łanda. - Bo to znaczy, że apteka już w tym momencie jest doprowadzona do stanu zbliżonego do sklepiku. Najważniejszym asortymentem, który apteka powinna sprzedawać, są leki refundowane. Jeśli przychodowość z tego tytułu w niektórych aptekach jest tak niska, to musimy wprowadzić jeszcze mocniejsze regulacje.

Lista obrotu nierefundowanego
Jego zdaniem, wszystkie nieprawidłowości na rynku aptecznym biorą się z rynku nierefundowanego: ceny dumpingowe, preferencyjne warunki sprzedaży, kampanie reklamowe, które polegają na tym, że polecane są preparaty, które przykładowo zawierają magnez tylko w nazwie.

- Będziemy postulować, by powstała lista obrotu aptecznego nierefundowanego. Nie może być tak, że dany preparat zawiera 100 proc. zapotrzebowania chorego na jakiś suplement i kosztuje 10 zł, a wprowadza się preparat, który zawiera jedynie 30 proc. tej samej substancji, ale kosztuje 3 razy więcej. Musimy chronić konsumentów przed fałszywymi informacjami w reklamie, jak i nieracjonalną grą rynkową - mówił dr Łanda.

Podkreślał też, iż resort walczy z nielegalnym wywozem leków refundowanych: 8 grudnia na komitecie stałym rady ministrów będzie rozpatrywana ustawa o ratunkowym dostępie do technologii lekowych, która umożliwi ministrowi wydzielanie leków z przyczyn finansowych i ekonomicznych. To będzie mocny mechanizm, który zapobiegnie nielegalnemu wywozowi leków z Polski.

 Apteki nie znikną, ceny nie wzrosną
- Totalną bzdurą jest twierdzenie, że z rynku będą znikać apteki, co ograniczy dostępność do leków. Przypominam że dzisiaj jest 14,500 aptek. Jeśli coś ma zniknąć, to 4,500 aptek indywidualnych, które są zagrożone bankructwem. Zadłużenie w ciągu roku aptek wzrosło o 30 procent. Łącznie to zadłużenie przekracza już 50 mln zł - mówił Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

 - Również ceny leków w aptekach nie mają prawa wzrosnąć. Na rynku jest 14,5 tys. aptek konkurujących ze sobą. Proponowane rozwiązania dotyczą nowych aptek i mają ukształtować rynek na kolejne dziesięciolecia. Liczba aptek nie spadnie, bo nie ma takiej fizycznej możliwości. Pacjenci mają pełen komfort - dodał.

Prezes sieci aptek ZIKO, Jan Zając zwrócił uwagę na pewien mankament kryterium demograficzno-geograficznego:

- Świat się rozwija i idzie do przodu. Jeżeli przykładowo w Warszawie powstaje metro, to jego linia wyznacza nowy szlak komunikacyjny i nowe miejsca, w których pojawiają się ludzie. Jeżeli buduje się przychodnia lub szpital, to naturalnie w jej otoczeniu powstają apteki. Przy obecnie proponowanych kryteriach nie będzie to niemożliwe. Są miasta, w których powstają nowe centra handlowe. Jednym z elementów takiej nowej infrastruktury powinny być apteki. Oferowane rozwiązania nie są dobre dla pacjenta i ograniczają dostępność.

Szerszy zapis debaty: w portalu rynekaptek.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum