Apteka w Działdowie już szczepi przeciwko COVID-19. Jest pierwsza w Polsce?

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia04 lipca 2021 12:11

Apteka w sieci Dr. Max w Działdowie, jako jedna z pierwszych w Polsce zaczęła już szczepić pacjentów przeciwko COVID-19.

Apteki już mogą szczepić przeciw COVID-19; na zdj. szczepienia w szpitalu PCM w Pleszewie (zdjęcie ilustracyjne)
  • W ciągu ostatnich miesięcy w Polsce przeszkolono w zakresie podawania szczepień około 9 tys. farmaceutów
  • 3 lipca jako jedna z pierwszych w Polsce pacjentów zaczęła szczepić apteka w Działdowie
  • Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach są dziś bardzo potrzebne, bo w ostatnich tygodniach w kraju spadło zainteresowanie tymi szczepieniami

- Dawki szczepionek otrzymaliśmy w sobotę w godzinach porannych. Ponieważ nasza placówka była uprzednio przygotowana 
do przeprowadzenia szczepienia, a farmaceuci odpowiednio przeszkoleni, kwestie logistyczne i organizacyjne zostały przeprowadzone bardzo szybko, pierwsi pacjenci zostali zaszczepieni w sobotę, 3 lipca około godziny 9:00 - informuje mgr Anita Jeglińska, kierownik apteki sieci franczyzowej Dr. Max w Działdowie.

Jedna z pierwszych w Polsce

- To najprawdopodobniej pierwsze szczepienie przeciw COVID-19, jakie zostało wykonane w aptece w Polsce - dodaje.

Sieć franczyzowa Dr. Max z dużym wyprzedzeniem utworzyła listę aptek, które z powodów lokalowych i organizacyjnych mogą najszybciej przygotować się do rozpoczęcia programu. Następnie przeszkolono farmaceutów, a także przygotowano apteki i pracowników wsparcia - informatyków, zaopatrzeniowców, koordynatorów etc. - Kolejnych kilkadziesiąt placówek jest zgłoszonych do programu szczepień i są jednocześnie przygotowywane do tego, by podawać szczepionki - mówi Tomasz Kaczmarek, dyrektor operacyjny sieci Dr. Max.

Przypomnijmy, że w ciągu ostatnich miesięcy w Polsce przeszkolono w zakresie podawania szczepień około 9 tys. farmaceutów.

Ministerstwo Zdrowia podało, że 54 proc. dorosłych Polaków zaszczepiło się pierwszą dawką lub zarejestrowało na szczepienie przeciwko COVID-19. Przyznało, że w ostatnich tygodniach spadło zainteresowanie szczepieniami.

Zainteresowanie szczepieniami spada. Apteki pomogą?

Według sondażu CBOS z końca czerwca br., chętnych na szczepienie jest jeszcze 18 proc. Polaków, a nie chce się szczepić 26 proc. respondentów.

- Właśnie dlatego uważamy, że szczepienia w aptekach są dziś bardzo potrzebne. Apteki zlokalizowane są bliżej ludzi, w pandemii były czasem jedynymi placówkami ochrony zdrowia, do których pacjent mógł przyjść osobiście - mówi Tomasz Kaczmarek. - Poza tym, w małych miasteczkach czy na wsiach apteki są jedynymi miejscami, oferującymi szczepienia. W ten sposób przychodzimy ze szczepieniami do ludzi spoza wielkich aglomeracji - dodaje.

Według danych MZ do 3 lipca w Polsce wykonano już ponad 29,7 mln szczepień, w tym pierwszą dawką prawie 17 mln, a drugą dawką 12,7 mln.
Liczba osób w pełni zaszczepionych przekracza 13, 7 mln . W ciągu ostatniej doby wykonano 232,2 tys. szczepień.

Czytaj także:

Szczepienia w aptekach. Od 15 czerwca apteki mogą składać do NFZ wnioski o przystąpienie do Narodowego Programu Szczepień

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum