Apteka oferowała rabaty. Złożono zawiadomienie do Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego

Autor: oprac. SzB • Źródło: mgr.farm, Rynek Zdrowia20 września 2022 07:30

Warszawska apteka stosowała regularnie rabaty dla osób powyżej 60 roku życia. W związku z tym, złożono do Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego zawiadomienie. WIF uznał jednak, że nie doszło do złamania prawa. Mimo to apteka wycofała się z rabatów - informuje portal mgr.farm.

Apteka oferowała rabaty. Złożono zawiadomienie do Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego
Rabaty dla seniorów w aptece. Złożono zawiadomienie w tej sprawie. Fot. AdobeStock
  • Jedna z organizacji branżowych złożyła zawiadomienie do Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego. Sprawa dotyczyła warszawskiej apteki, która stosowała regularnie rabaty dla osób powyżej 60 roku życia
  • Chodziło o możliwe naruszenie zakazu reklamy aptek. WIF uznał - po zebraniu materiału dowodowego - że nie doszło do złamania obowiązującego prawa 
  • Pomimo tego, apteka zdecydowała się o zakończeniu promocji

Apteka oferowała rabaty. Złożono zawiadomienie, promocję zakończono

Dwa lata temu jedna z organizacji branżowych złożyła zawiadomienie do Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego. Chodziło o możliwe naruszeniu zakazu reklamy aptek przez jedną z placówek działającą na terenie Warszawy - informuje portal mgr.farm, który dotarł do akt sprawy. 

Wspomniana apteka udzielała rabatów na leki pełnopłatne pacjentom po 60. roku życia.

Sprawą WIF zajął się w ubiegłym roku. Kierownik oraz właściciel tejże apteki zostali wezwani do złożenia wyjaśnień w tym temacie. 

Wiceprezes spółki, do której należy apteka, przyznał, że pacjenci o zniżce byli informowani dopiero w momencie zakupu leku.

W aktach sprawy, jak cytuje portal mgr.farm, mogliśmy przeczytać, że "apteka nie korzysta w tym celu z żadnych materiałów reklamowych". 

Mazowiecki WIF - po tych wyjaśnieniach - podjął decyzję o umorzeniu całego postępowania, gdyż sprawa "nie stanowiła naruszenia art. 94a ust. 1 Prawa farmaceutycznego (zakaz reklamy aptek)". 

Postępowanie zostało dwukrotnie umorzone

Organizacja branżowa odwołała się jednak od tego werdyktu. Główny Inspektorat Farmaceutyczny nakazał Mazowieckiemu WIF przeprowadzenie kontroli w placówce, do której doszło w czerwcu tego roku. 

"W jej trakcie nie stwierdzono żadnych materiałów reklamowych, które informowałby o programie bonifikaty dla osób po 60. roku życia" - podaje portal mgr.farm. 

"W sytuacji, gdy apteka w żadnej sposób nie uzewnętrzniła przed pacjentami prowadzonej polityki cenowej, w sposób który mógłby ich zachęcać do wyboru właśnie tej, konkretnej apteki to nie można jej zarzucić naruszenia zakazu reklamy [...] W toku postępowania nie ujawniono dowodów świadczących o tym, że przy zastosowaniu rabatów apteka wprowadzała ceny diametralnie odbiegające od cen funkcjonujących na reglamentowanym rynku aptekarskim - podsumował, cytowany przez wspomniany portal, Mazowiecki WIF. 2 sierpnia - po raz drugi - nastąpiło umorzenie postępowania. 

Apteka jednak, jak przekazano kontrolerom, zdecydowała o zakończeniu udzielania rabatu osobom powyżej 60. roku życia. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum