Apteka dolicza dodatkową opłatę za sprzedaż leków nocą

Autor: oprac. LJ • Źródło: Rynek Zdrowia17 maja 2022 11:14

Apteka może doliczyć do rachunku dodatkową opłatę za wydanie leku w nocy. To tzw. opłata nocna w wysokości 3,20 zł. Trudno to jednak uznać za rekompensatę nocnego dyżuru, którego koszt to kilkaset złotych.

Apteka dolicza dodatkową opłatę za sprzedaż leków nocą
Apteka dolicza dodatkową opłatę za sprzedaż leków nocą Fot. PTWP
  • Apteki mogą pobierać opłatę w wysokości 3,20 zł za wydanie leku w aptece w porze nocnej. Reguluje to rozporządzenie ministra zdrowia
  • Jest lista leków, za wydanie których apteka opłaty nie może pobrać
  • Marcin Piątek: Równolegle do listy leków zwolnionych z opłaty, powinna być gratyfikacja dla aptekarza za gotowość do pracy w nocy, wypłacana przez urzędnika nakładającego na aptekę obowiązek dyżuru nocnego

Opłata nocna w aptece za wydanie leku w aptece. Jest w stałej wysokości

Na Twitterze rozpętała się gorąca dyskusja pacjentów i farmaceutów, kiedy serwis mgr.farm zamieścił wpis, ukazujący rachunek z apteki i zdziwienie nabywcy leków, że do rachunku apteka dołączyła opłatę 3,20 zł.

-Pierwszy raz spotkaliśmy się z takim czymś. Apteka pobiera opłaty za dyżur nocny. 3,20 zł -  dziwi się pacjent.

Tymczasem opłata za wydanie leku w nocy to nic nowego. Reguluje to rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 14 czerwca 2002 r. w sprawie maksymalnej wysokości dopłat pobieranych przez aptekę za ekspedycję produktów leczniczych w porze nocnej oraz określenia grupy produktów leczniczych, za których wydanie w porze nocnej nie pobiera się opłaty.

Maksymalna wysokość dopłat pobieranych przez aptekę za ekspedycję leków w porze nocnej, niezależnie od ilości wydanych produktów leczniczych lub realizowanych recept, wynosi 3,20 zł.

Opłaty za wydanie leku nocą nie pobiera się za wydanie:

  • środków odurzających,
  • antybiotyków,
  • produktów leczniczych przepisanych na recepcie, na której zamieszczono adnotację "cito" lub inną równoznaczną, jeżeli realizacja recepty następuje w porze nocnej w dniu jej wystawienia lub w dniu następnym.

Opłata nocna w aptece. Apteka może ją pobierać, ale nie musi

Teoretycznie opłata nocna jest rekompensatą za pracę nocną. Teoretycznie, ponieważ wiadomo, że nie pokrywa w żaden sposób kosztów nocnego dyżuru, która jest szacowana na kilkaset złotych.

W projekcie nowelizacji ustawy refundacyjnej resort zdrowia postanowił zawrzeć przepisy dotyczące płatnych przez NFZ nocnych dyżurów aptek, by zakończyć wieloletni spór samorządów lokalnych z właścicielami aptek.

Ci pierwsi ustalają harmonogram pracy aptek na terenie powiatów i oczekują darmowych, nocnych dyżurów. Farmaceuci mówią temu stanowcze "nie".

Propozycje w zakresie finansowanych przez NFZ nocnych dyżurów aptek określają stawkę godzinową za pełnienie dyżurów, którą skalkulowano na poziomie 3,5 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli w momencie projektowania przedmiotowych przepisów było to na poziomie ok. 100 zł za godzinę dyżuru.

Spór na Twitterze skomentowali też farmaceuci:

Mariusz Politowicz napisał: "3,2 PLN nie jest dyżurową opłatą. Jest jałmużną, która uwłacza godności człowieka, tu: farmaceuty".

Zaś Marcin Piątek: "Równolegle do listy leków zwolnionych z opłaty, powinna być gratyfikacja dla aptekarza za gotowość do pracy w nocy, wypłacana przez urzędnika nakładającego na aptekę obowiązek dyżuru nocnego. Apteka dyżur nocny utrzymuje z tego, co zafiskalizuje".

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum