Apteka chce testować na COVID-19? MZ: wystarczy kupić umywalkę mobilną
W ocenie MZ, obecnie każda apteka, które chce testować na COVID-19 spełnia wymagania lokalowe. Niektóre apteki wystarczy odpowiednio doposażyć, przede wszystkim w umywalki mobilne.

- Od 27 stycznia apteki mogą wykonywać testowanie w kierunku COVID-19
- Ministerstwo Zdrowia informuje w kolejnym komunikacie, jakie warunki musi spełnić apteka, by móc prowadzić testowanie
- Wymóg wyposażenia apteki w umywalki z dostępem do wody ciepłej i zimnej w przypadku będzie spełniony również w przypadku umywalki mobilnej/przenośnej (nie musi być to umywalka stała)
Każda apteka posiada odpowiednie pomieszczenia
Z powodu pojawiających się wątpliwości farmaceutów dotyczących wymagań, jakie musi spełniać lokal apteki, by móc w nim wykonywać testowanie w kierunku COVID-19, minister zdrowia wydał kolejny komunikat w tej sprawie.
Informuje, że zgodnie z obowiązującym stanem faktycznym i prawnym testowanie może odbywać się w dwóch pomieszczeniach w lokalu apteki:
- w pokoju opieki farmaceutycznej – znajdującym się w izbie ekspedycyjnej tudzież w osobnym pomieszczeniu
- w pokoju administracyjno-szkoleniowym
(potencjalnie mogą odbywać się w obu albo tylko w jednym z nich).
W ocenie Ministerstwa Zdrowia, obecnie każda apteka ogólnodostępna posiada pomieszczenie będące pomieszczeniem administracyjno-szkoleniowym.
Z punktu widzenia wymagań lokalowych względem testów antygenowych w kierunku SARS-CoV-2 – każda zainteresowana apteka mogłaby je wykonywać w pomieszczeniu administracyjno-szkoleniowym, bez konieczności działań dostosowawczych z punktu widzenia wymagań samego lokalu apteki - informuje MZ w komunikacie.
Wystarczy wprowadzenie stosownego rozdziału czasowego funkcji pełnionych przez pomieszczenie administracyjno-szkoleniowe oraz po wprowadzenie pisemnej procedury określającej sposób dostępu i korzystania z tego pomieszczenia, który gwarantuje pacjentom bezpieczeństwo oraz poszanowanie intymności i godności, a także niezakłócone wykonywanie czynności w innych pomieszczeniach apteki.
Wystarczy umywalka mobilna
Drugim elementem niezbędnym z punktu widzenia wykonywania testów w kierunku COVID-19, jest odpowiednie wyposażenie apteki. Wśród tych wymogów nowością jest umywalka z baterią z ciepłą i zimną wodą, a w przypadku braku możliwości jej instalacji - umywalka mobilna:
Wymagania dotyczące odpowiedniego wyposażenia:
- stolik zabiegowy urządzony i wyposażony stosownie do zakresu przeprowadzanych testów lub opieki farmaceutycznej,
- zestaw do wykonywania testów,
- zestaw do wykonania opatrunków,
- pakiety odkażające,
- środki ochrony indywidualnej (fartuchy, maseczki, rękawiczki),
- umywalka z baterią z ciepłą i zimną wodą, a w przypadku braku możliwości jej instalacji - umywalka mobilna,
- dozownik z mydłem w płynie,
- dozownik ze środkiem dezynfekcyjnym,
- pojemnik z ręcznikami jednorazowego użycia i pojemnik na zużyte ręczniki,
- termometr bezdotykowy do pomiaru temperatury ciała pacjenta przed przeprowadzeniem testowania,
- sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu i drukarką,
- miejsce pozwalające na pozostawienie odzieży wierzchniej pacjenta poddającego się testowaniu,
- pojemniki na zakaźne materiały medyczne.
Wymóg wyposażenia apteki ogólnodostępnej w umywalki z dostępem do wody ciepłej i zimnej w przypadku, gdyby apteka ta miała przeprowadzać testy diagnostyczne w kierunku COVID-19, będzie spełniony również w przypadku umywalki mobilnej/przenośnej (nie musi być to umywalka stała), która może być usytuowana również w ww. pomieszczeniu administracyjno-szkoleniowym - podkreśla resort zdrowia.
Przypomina też, że testy te muszą być przeprowadzane w warunkach gwarantujących bezpieczeństwo osobom wykonującym testy, pacjentom, którzy przyszli zrobić test, pacjentom korzystającym z innych usług apteki (nabywanie leków, szczepienia) i pozostałym pracownikom apteki.
personelowi apteki.
Dodatkowo minister skierował na stronę, na której znajduje się wykaz testów antygenowych możliwych do wykonania i rozliczenia: https://covid-19-diagnostics.jrc.ec.europa.eu/
Lista tych testów jest również dostępna w systemie EWP/gabinet.gov.pl.
Warunkiem prowadzenia i rozliczenia testowania z NFZ jest złożenie oświadczenia do Narodowego Funduszu Zdrowia.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)