Apteczka wakacyjna - właściwie wyposażona uratuje zdrowie i urlop

Autor: Milena Motyl/Rynek Zdrowia • • 15 czerwca 2019 07:30

Ruszając na urlop zawsze należy zabierać leki w oryginalnych opakowaniach, bowiem opakowanie i ulotka są ich integralną częścią. Kupując gotową ''apteczkę wakacyjną'' zwróćmy uwagę, że nie zawiera ona produktów leczniczych. Osoby chorujące przewlekle powinny pamiętać o zabraniu leków na cały okres pobytu poza domem.

Apteczka wakacyjna - właściwie wyposażona uratuje zdrowie i urlop
Apteczka podróżna to bandaże, plastry, usztywniacze, ale przede wszystkim leki, które stosujemy w pospolitych zakażeniach czy infekcjach, tj. leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, przeciwbiegunkowe, przeciwalergiczne.Fot. Shutterstock

- Pamiętajmy, że pojęcie ''apteczka wakacyjna'' nie jest w Polsce zdefiniowana ustawowo, w związku z tym kupując gotowy produkt o tej nazwie dostępny na rynku, jest on zestawiony z wyrobów medycznych (materiały odkażające, nożyczki, bandaże elastyczne, termometr, jałowe gaziki, jednorazowe rękawiczki) i nie zawiera produktów leczniczych - mówił dr Grzegorz Cessak, prezes URPL podczas konferencji "Apteczka wakacyjna - niezbędna dla podróżnika", zorganizowanej w ramach Kampanii ''Lek Bezpieczny''.

Celem konferencji było przedstawienie minimalizacji zagrożeń wynikających z wypoczynku poza miejscem zamieszkania – zarówno bliskich wyjazdów weekendowych, jak i dalekich eskapad, często odbywanych przez turystów na inne kontynenty.

- Niezwykle istotne jest, aby zawsze zabierać leki w oryginalnych opakowaniach. Leki zawsze przewozimy w całości, a opakowanie i ulotka jest jego integralną częścią. Ulotki są kompendium wiedzy dla pacjenta, zatwierdzonym przez nasz Urząd, dlatego należy stosować się do wskazań i zaleceń w nich zawartych - zaapelował prezes URPL.

Podkreślił, że posiadanie przy sobie ulotki jest szczególnie ważne w przypadku leków bez recepty, aby w razie potrzeby kierować się wskazówkami w niej zawartymi.

- Niestety ulotka jest najczęściej lekceważoną przez podróżujących, a niezwykle istotną sprawą - akcentował prezes.

Zaznaczył, jak ważne w konstruowaniu apteczki wakacyjnej jest zasięgnięcie porady, co do przyjmowanych na stałe leków u swojego lekarza przez podróżujących cierpiących na inne schorzenia, zwłaszcza przewlekłe.

 - Szczególnie osoby starsze powinny pamiętać, aby zabrać ze sobą listę leków, które przyjmują w zaordynowanej terapii. W momencie, gdy np. zasłabną, osoba, która udzieli im pomocy, będzie wiedziała jakie preparaty przyjmują, co ma ogromne znaczenie przy rozpoznaniu przyczyny zasłabnięcia czy innych dolegliwości - stwierdził.

- Mamy 16 tys. produktów leczniczych wprowadzonych do obrotu, 80 proc. to leki na receptę, 20 proc. to leki OTC. Pamiętajmy, że leki powinny być zakupione w Polsce lub w razie konieczności - w innym rozwiniętym cywilizacyjnie kraju, po okazaniu w aptece lub lekarzowi oryginalnego opakowania brakującego leku.

Dlaczego jest to ważne? - Pod wieloma nazwami często kryje się odpowiednik o tym samym składzie i własnościach. W kraju, do którego się udajemy, nazwy odpowiedników mogą być różne, przy czym nazwy polskie - mogą być nieznane. Opakowanie zawierające nazwę międzynarodową jest gwarancją, że otrzymamy ten sam lek co do składu i mocy - wyjaśnił Grzegorz Cessak. - W wyniku nadużycia leków z tą samą substancją czynną często dochodzi do zdarzeń niepożądanych, gdyż następuje kumulacja substancji czynnej przez to, że stosujemy ten sam preparat tylko pod różnymi nazwami - dodał prezes.

Uwaga na światło i wysokie temperatury
- Pamiętajmy, że apteczka podróżna to zestaw, który musimy przygotować zarówno na drobne urazy, czyli powinniśmy posiadać bandaże, plastry, usztywniacze, ale przede wszystkim leki, które stosujemy w pospolitych zakażeniach czy infekcjach, tj. leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, przeciwbiegunkowe, jak też preparaty przeciwalergiczne. Taki podstawowy zestaw powinniśmy mieć zawsze przy sobie w czasie podróży.

Dr Cessak zwrócił uwagę, jak istotny z punktu bezpieczeństwa stosowania jest sposób przewozu leków.

- Nie można zapomnieć o zapewnieniu odpowiednich warunków przechowywania leków, zgodnych z zapisami znajdującymi się na opakowaniu zewnętrznym leków, tj. tekturowym pudełku. Ważne jest, aby leki nie były przewożone i przechowywane w nasłonecznionych miejscach, bowiem zbyt duży wpływ światła i wysokiej temperatury może powodować rozpad leków, zmniejszając tym samym ich skuteczność. Należy też pamiętać, że przegrzanie leków może spowodować ewentualne działanie niepożądane - wskazał prezes Urzędu.

Co może się zdarzyć
Dr Marcin Lipowski, zastępca dyrektora Departamentu Oceny Dokumentacji Produktów Leczniczych, omówił najczęstsze dolegliwości i sposoby zapobiegania ich wystąpieniu.

W przypadku zaburzenia układu pokarmowego, warto zabrać ze sobą leki przeciwbiegunkowe, takie jak loperamid, nifuroksazyd czy węgiel aktywowany. Ważne jest tutaj zadbanie o odpowiednie nawadnianie organizmu, uzupełnienie elektrolitów, jak też wspomaganie się probiotykami.

Gdy przydarzy się ból i gorączka, przy przyjmowaniu leków należy zawsze pamiętać o dostosowaniu produktu leczniczego i jego dawki do wieku osoby przyjmującej lek. Nie należy ignorować takich objawów jak kaszel, co jest szczególne ważne w przypadku dzieci. Można podać im wówczas doraźnie leki łagodzące kaszel - preparaty wykrztuśne. Natomiast w przypadku kaszlu uporczywego, przewlekłego bólu zęba czy ucha, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Bardzo częstym zjawiskiem podczas podróży są reakcje alergiczne. Występują one nie tylko u osób ze zdiagnozowanymi alergiami, ale także u osób, które podczas podróży zetknęły się z czynnikiem uczulającym po raz pierwszy, nie mając świadomości o tym, że są na dany czynnik uczulone. Dlatego niezależnie od tego, czy mamy stwierdzoną alergię, czy nie, warto zabrać ze sobą środki łagodzące jej objawy tj. loratadynę, desloratadynę, cetyryzynę oraz wapno.

- Uczulenia mogą wystąpić nagle i mogą mieć bardzo poważny przebieg. Osoby, które wiedzą na co mają uczulenie, są zwykle bardzo ostrożne np. w doborze posiłków w przypadku alergii pokarmowej, jednak mogą zdarzyć się sytuacje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć - mówił dr Lipowski.

- Leki stosowane powszechnie w chorobach alergicznych są dostępne bez recepty, to leki przeciwhistaminowe działające doraźnie. Niekiedy mogą jednak nastąpić znacznie bardziej burzliwe objawy, takie jak silna reakcja skórna, a nawet spadek ciśnienia czy zatrzymanie krążenia. W takich przypadkach nie pomogą leki przeciwhistaminowe. Lekiem ratującym życie w takich sytuacjach jest adrenalina, która wydawana jest z przepisu lekarza. Jest ona tak przygotowana, że można ją podać samemu. To lekarz rodzinny decyduje o wypisaniu recepty na adrenalinę, dodatkowo wyda zaświadczenie ze wskazaniem, iż dana osoba może wymagać jej podania - wyjaśnił Marcin Lipowski.

Okres wakacyjny to częste podróże, przemieszczanie się, dlatego osoby wrażliwe na długie podróżowanie różnymi środkami lokomocji powinny zadbać o swój komfort. Zwykle choroba lokomocyjna dotyka dzieci, jednak dolegliwości mogą pojawić się również u osób dorosłych.

Większość z leków stosowanych przy chorobie lokomocyjnej wymaga zastosowania 30 minut przed podróżą. Dostępne substancje czynne skuteczne w chorobie lokomocyjnej to dimenhydrynat oraz leki zawierające wyciąg z imbiru.

W czasie wakacji należy także szczególnie pamiętać o ochronie przed promieniowaniem słonecznym. Kremy z filtrem chronią przed poparzeniami słonecznymi. Pamiętajmy, że wybór właściwego kremu zależy od karnacji skóry, a także planowanego czasu ekspozycji na słońce. Jeśli dojdzie do poparzenia, warto mieć ze sobą preparat łagodzący poparzenia np. z pantenolem. Przydatne mogą okazać się również maści i kremy z alantoiną i witaminą A.

Szczepienia nie na ostatnią chwilę
Dr Grzegorz Cessak przekonywał również, jak niezmiernie ważną kwestią jest odpowiednie przygotowanie się do wyjazdu w kontekście wyjazdów tropikalnych.

- Przed wyruszeniem w podróż, szczególnie do strefy klimatu gorącego i miejsc charakteryzujących się niskim poziomem sanitarno-higienicznym, niezbędne jest podjęcie odpowiednich działań mających na celu ograniczenie ryzyka wystąpienia nieprzewidzianych problemów zdrowotnych. Istotne jest przyjęcie obowiązkowych lub zalecanych szczepień ochronnych. Wszystkie informacje na temat szczepień należy uzyskać w placówkach służby zdrowia mających doświadczenie w zakresie medycyny podróży. Należy pamiętać, że wizyta u lekarza specjalisty powinna odbyć się nie później niż 6-8 tygodni przed planowaną podróżą. Pozwoli to na przyjęcie z odpowiednim wyprzedzeniem zalecanej przez lekarza profilaktyki w postaci szczepień ochronnych albo profilaktyki lekowej w przypadku malarii - mówił.

Oprócz wykonania szczepień zalecanych, warto również zastosować dodatkowe środki ostrożności, polegające na zabezpieczaniu się przed owadami. - Bardzo ważne są szczepienia, ale bardzo istotne jest także zabezpieczenie się repelentami przeciwko owadom, gdyż o ile możemy zaszczepić się przed dengą typu 1, to już nie zaszczepimy się przeciwko znacznie bardziej niebezpiecznej odmianie dengi typu 2 i 3, gdyż jeszcze takich szczepionek nie opracowano - wskazał dr Cessak.

Wywóz leków do innych krajów
Wyjeżdżając za granicę należy pamiętać o zabraniu leków, które pacjent przyjmuje regularnie i które mogą mu być potrzebne podczas podróży i podczas pobytu w danym kraju. Jak zwrócił uwagę prezes URPL, leki zawarte w apteczce wyjazdowej powinny być przeznaczone na własny użytek podróżującego i nie powinny przekraczać liczby opakowań wynikających z dawkowania i czasu pobytu w danym miejscu.

- Szczególnie należy pamiętać o lekach stosowanych w chorobach przewlekłych. Informacje na temat leków, jakie można przywozić na teren danego państwa znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce „Informacje dla podróżujących”. Tam też umieszczone zostały informacje na temat danych krajów - podał.

W przypadku przewożenia insuliny i innych produktów w postaci zastrzyków niezbędne jest posiadanie przy sobie zaświadczeń lekarskich potwierdzających konieczność przyjmowania tych leków. Zaświadczenie takie powinno zostać przetłumaczone na język angielski i okazane w przypadku kontroli granicznych, kontroli celnych.

Przypomniał także, iż zgodnie z art. 68 ust 5 ustawy Praw farmaceutyczne nie wymaga się zgody prezesa Urzędu na przywóz z zagranicy produktu leczniczego na własne potrzeby lecznicze w liczbie nieprzekraczającej pięciu najmniejszych opakowań.

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum