Apel pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna o zniesienie ograniczeń w programach lekowych

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 02 listopada 2020 14:16

Pacjenci chorujący na chorobę Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego zaapelowali do ministra zdrowia o zniesienie ograniczeń administracyjnych w programach lekowych stosowanych w terapii nieswoistych zapaleń jelita.

Apel pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna o zniesienie ograniczeń w programach lekowych
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W piśmie sygnowanym przez cztery organizacje pacjentów: Stowarzyszenie Pacjentów z Niewydolnością Układu Pokarmowego "Apetyt Na Życie", Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita "J-elita", Stowarzyszenie Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita "Łódzcy zapaleńcy" oraz Fundację EuropaColon Polska napisali, że pragną normalnego życia.

"Chcemy pracować, zakładać rodziny, spełniać swoje role społeczne. Jest to możliwe, o ile będziemy mieli dostęp do leczenia bez konieczności jego przerywania tylko dlatego, że czas programu lekowego się skończył" - czytamy w apelu do ministra zdrowia.

Podkreślili też, że przerywanie leczenia z powodów niemedycznych jest szkodliwe, zabiera normalność, skazuje na cierpienie, powikłania, niepotrzebne hospitalizacje, trwałe okaleczenie z powodu całkowitej resekcji jelita grubego oraz większe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

Zwrócili też uwagę na to, że wielokrotne przerywanie leczenia biologicznego niejednokrotnie powoduje wytworzenie oporności na dany lek, co w konsekwencji może prowadzić do wyczerpania opcji terapeutycznych dla pacjenta. Takie postępowanie budzi u chorych ogromny niepokój, zwłaszcza, że obie choroby są nieuleczalne i będą towarzyszyć chorym przez całe życie.

"Prosimy o stworzenie nam możliwości kontynuowania leczenia tak długo, jak jest to konieczne, o czym powinien decydować lekarz prowadzący w porozumieniu z pacjentem. Obecnie stosowana praktyka przerywania leczenia jest dla nas niezrozumiała i dlatego bardzo zależy nam na jej zmianie. W imieniu wszystkich osób chorych na nieswoiste zapalenia jelit apelujemy o pozostawienie decyzji terapeutycznych lekarzowi, który zna pacjenta i ma wiedzę jak go leczyć skuteczne i bezpieczne" – zaapelowali do ministra zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum